Asertywność, techniki asertywności - główne założenia

Techiki asertywnośći zakładają konkretne i zdecydowane komunikowanie naszych potrzeb, chęci i uczuć innym ludziom – nie naruszając w żaden sposób ich praw (G. Lindeenfield).
17 lutego 2015
zdjęcie - Asertywność, techniki asertywności - główne założenia

Definicja asertywnośći, Asertywność, techniki asertywności - główne założenia - główne założenia


Association for Advancement of Behavior Therapy jako asertywność określa taki zespół zachowań, który wyraża uczucia, postawy, życzenia, opinie lub prawa danej osoby w sposób bezpośredni, stanowczy i uczciwy, a jednocześnie respektujący uczucia, postawy, życzenia, opinie i prawa innej osoby lub osób. Zachowanie asertywne może obejmować ekspresję uczuć – w tym takich jak: gniew, strach, zakłopotanie, oburzenie, radość, nadzieję, ale tak, by nie naruszać praw innych osób.

Reasumując: jeśli zachowujesz się asertywnie to znaczy, że potrafisz wyrażać uczucia, postawy, życzenia, opinie lub swoje prawa w sposób bezpośredni, stanowczy i w zgodzie ze sobą, jednocześnie respektując uczucia, postawy, życzenia, opinie i prawa innych osób. T. Gillen zwraca uwagę, na bardzo ważną kwestię – postawa asertywna nie gwarantuje, że uzyskasz wszystko, co chcesz, ale daje pewność trzech istotnych korzyści:

 • stwarza Ci szansę uzyskania tego, na czym Ci zależy;
 • daje pewność, że Twoja rola w rozmowie była pozytywna;
 • buduje fundament dla pozytywnej relacji w przyszłości.

W dłuższej perspektywie czasowej stosunek ludzi do nas jest bezpośrednim rezultatem naszego sposobu zachowywania się wobec nich, a więc im bardziej pozytywne to zachowanie, tym lepsze relacje.

Rozważając pojęcie asertywności należy pamiętać o jej trzech wymiarach:

 • asertywna postawa,
 • techniki asertywności,
 • zachowania asertywne.

Asertywna postawa – myślenie o ludziach jak o podmiotach, a nie przedmiotach. Założenie, że ludzie mają swoje potrzeby, cele, dążenia, motywy działania, które należy brać pod uwagę i respektować podczas działania. Asertywna postawa zakłada, że w podobny sposób myślimy również o sobie.

Techniki asertywności – zajmują się właściwym wyrażeniem asertywnej postawy. Innymi słowy nadają formę treści, jaką są przekonania zbudowane na fundamencie asertywności. Techniki asertywności służą świadomemu i celowemu budowaniu komunikatów, tak aby otaczający nas ludzie wiedzieli i czuli, że traktowani są zgodnie z filozofią asertywności.

Zachowania asertywne – poza sposobem myślenia o sobie i innych (postawa asertywna) i sposobem komunikowania się (techniki asertywności), bardzo ważny jest sposób działania – styl reagowania w sytuacji, w których potrzeby, interesy, wartości nasze lub innych ludzi są zagrożone.

Zgodnie ze zbiorem praw asertywności każdy ma prawo do swojej opinii. Asertywne prowadzenie rozmów stoi więc całkowicie po przeciwnej stronie niż erystyka. Erystyka to sztuka prowadzenia rozmów w taki sposób, aby przekonać rozmówcę do swoich racji.

Celem rozmowy prowadzonej w duchu asertywności jest zapoznanie się z poglądami rozmówcy oraz przedstawienie mu swoich poglądów. W takim sposobie prowadzenia rozmów nie ma zwycięzców i pokonanych – cele obu stron są ze sobą zbieżne – wzajemne poznanie swoich poglądów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze webinary i szkolenia online

 • Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
 • Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
 • Pełna interaktywność
 • Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting

Zobacz nasze szkolenia online dla handlowców, szkolenia online menadżerskie czy szkolenia online z efektywności osobistej. Zapraszamy!

Na koniec pragnę zaprezentować dziewięć sposobów na to, by asertywnie prezentować swoje opinie.

 1. Zachęć rozmówcę do zaprezentowania opinii.
 2. Upewnij się, że dobrze rozumiesz, co Twój rozmówca miał na myśli.
 3. Zaprezentuj własną opinię.
 4. Zdefiniuj rozbieżności pomiędzy stanowiskami.
 5. Zaproponuj wymianę poglądów, ale tylko w tych obszarach, w których obie strony są w stanie zmienić początkowe stanowiska.
 6. Pamiętaj, że głównym celem prowadzonej rozmowy jest poznanie stanowiska drugiej strony (wraz z argumentami, logiką myślenia, przyczynami), a nie jego zmiana.
 7. Nie oceniaj poglądów ani rozmówcy.
 8. Nie traktuj opinii jako obiektywnych faktów.
 9. W dyskusji odwołuj się do siebie (moim zdaniem, według mnie itp.).

Asertywność, sztuka wystąpień publicznych, efektywność osobista czy zarządzanie stresem. Te tematy szkoleń znajdziesz w dziale: szkolenia zamknięte np: szkolenie asertywność. Jeśli interesują Cię szkolenia z sektora publicznego zapraszamy do działu: szkolenia administracja. Nasza firma jest firmą szkoleniową roku dzięki czemu organizowane przez nas szkolenia są najwyższej jakości.


ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Dr Stephen Covey to jeden z 25 najbardziej wpływowych Amerykanów według magazynu Time. Całe swoje życie poświęcił na badanie natury człowieka, jego rozwoju i relacji z innymi. Na podstawie doświadczenia oraz poglądów głoszących, że osiągnięcie sukcesu powiązane jest z cechami charakteru i życiem zgodnie z ustalonymi zasadami, stworzył 7 nawyków skutecznego działania. Dzięki nim człowiek może zmienić samego siebie, poprawić relacje z innymi i stać się skutecznym przywódcą.

Codzienność zawodowa generuje wiele wyzwań. Dzięki nim nasza praca jest ciekawa, kreatywna i kształtuje rozwój, nie tylko zawodowy, ale i osobisty. Aby podpisać się pod powyższymi stwierdzeniami, wyzwania powinny być zrównoważone z chęcią ich stałego podejmowania. Co zatem może spowodować, że będziemy otwarci na to co nowe, niewiadome lub trudne i dotychczas nierozwiązane?

Ta metoda jest wykorzystywana również do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Może być praktykowana  indywidualnie, jak i grupowo. Jest znakomitym narzędziem dla menadżera do wszechstronnej analizy firmowych projektów i podsuwanych przez współpracowników pomysłów.

Pomodoro to prosta metoda pomagająca w zarządzaniu czasem, zwiększeniu koncentracji i podniesieniu efektywności.

Jedną z najbardziej popularnych koncepcji zadowolenia z pracy i motywacji wewnętrznej pracownika  jest Model Cech Pracy (JCM) autorstwa Hackmana i Oldhama. Teoria JCM wskazuje czynniki, które przyczyniają się do osiągnięcia zawodowej satysfakcji.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Z procesem zarządzania zmianą można mieć do czynienia w związku z różnymi czynnikami; mogą to być zmiany planowane, nieplanowane, pożądane i niepożądane. Zazwyczaj definiując samą zmianę, wskazuje się, iż jest to każda istotna modyfikacja mogąca dotyczyć dowolnego aspektu organizacji, oznaczająca przekształcenie istniejącego układu.
Koncepcja szczególnego traktowania talentów w przedsiębiorstwach powstała w USA w latach 80. ubiegłego wieku. W tamtych czasach powstało także pojęcie „zarządzanie talentami” („talent managment”), które jest przedstawiane przez wielu konsultantów i akademików jako jeden z kluczowych procesów zarządzania organizacją.
Sprzedaż narracyjna bazuje głównie na wiedzy z zakresu neurolingwistyki, inteligencji emocjonalnej, psychologii komunikacji. Sprzedawca opiera się w kontakcie z klientem na odpowiednio skonstruowanej historii, która ma na celu zafascynować kupującego na tyle, że cena, nawet wyższa w porównaniu z innymi na rynku, przestanie mieć znaczenie. 
Tutoring to proces rozwoju oparty na osobistej relacji między uczącym i uczonym. Wywodzi się z brytyjskiej tradycji edukacyjnej, obecnej do dziś na dwóch najstarszych uniwersytetach – Oxfordzie i Cambridge.
Dowiedz się jak uniknąć frustracji związanej z niezaspokojeniem swoich potrzeb. Spróbuj osiągnąć harmonię i poczucie bezpieczeństwa zanim zrobią to inni.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.