Asertywność w pracy – jak ją wzmacniać?

Asertywność jest jedną z najważniejszych i najbardziej wyraźnych cech osobowościowych, którą charakteryzują się „rekiny biznesu”. Wszyscy, którzy odnieśli sukces, bez względu na branżę, stanowisko czy wykształcenie, posiadają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności miękkie, w tym również asertywność. To właśnie ona pozwala na dążenie do celu wbrew przeciwnościom oraz skuteczną odmowę w momencie, gdy dana sytuacja tej odmowy wymaga.

   

  Asertywność jest jedną z najważniejszych i najbardziej wyraźnych cech osobowościowych, którą charakteryzują się "rekiny biznesu". Wszyscy, którzy odnieśli sukces, bez względu na branżę, stanowisko czy wykształcenie, posiadają bardzo dobrze rozwinięte umiejętności miękkie, w tym również asertywność.

  To właśnie ona pozwala na dążenie do celu wbrew przeciwnościom oraz skuteczną odmowę w momencie, gdy dana sytuacja tej odmowy wymaga.

  Asertywność często mylona jest z upartością i brakiem empatii. Osoby asertywne nie tylko potrafią powiedzieć słowo "nie", ale również uargumentować swój wybór i przyznać się do błędu. Cechuje je pewnego rodzaju pokora i świadomość mądrości innych, którą potrafią wykorzystać.

  Osoby asertywne to nie te, które ślepo przeciwstawiają się innym - to ci, którzy swoją wiedzę i doświadczenie potrafią zweryfikować i na ich podstawie dokonać własnych wyborów.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenia po angielsku, szkolenie zarządzanie czasem.

  Asertywność przydaje się każdego dnia, szczególnie w życiu zawodowym. Jest niezbędna do prowadzenia różnych negocjacji handlowych, to także jedna z podstawowych cech liderów i kierowników, którzy na co dzień mają duży kontakt z podwładnymi, osobami na wyższych stanowiskach i kontrahentami.

  Asertywność powinna cechować także każdego przedsiębiorce: to dzięki niej potrafi on obiektywnie spojrzeć na propozycje partnerów biznesowych i kierować się przede wszystkim dobrem firmy.

  Jak wzmacniać swoją asertywność? Z pewnością duża jej część wynika z charakteru i wychowania. Osoby, które od dziecka były traktowane "na równi" z dorosłymi oraz które znają swoją wartość naturalnie wykorzystują postawę asertywną w życiu osobistym i zawodowym. Jednak asertywność można wyszkolić!

  Znajomość problemu jest pierwszym korkiem do skutecznej poprawy własnych umiejętności. Istnieje wiele ćwiczeń, które możemy wykorzystywać na co dzień tak, by pewne nawyki stały się naszą naturą. Z pomocą może przyjść również kurs asertywności, dzięki któremu poznamy podstawowe techniki, które znacząco poprawią nasze zdolności odmowy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.