Asertywność w pracy- jak powiedzieć „Nie”?

Asertywność w pracy jest wręcz obowiązkowa. Należy wykonywać swoje obowiązki w sposób należyty i sumienny, ale nie można dawać się wykorzystywać. Zarówno współpracownicy, jak i kadra zarządzające niejednokrotnie mogą wywoływać presję, której celem jest osiągnięcie zamierzonego efektu. W takiej sytuacji trzeba umieć odmawiać. Wiąże się to także w dużej mierze z szacunkiem.
17 czerwca 2018
zdjęcie - Asertywność w pracy- jak powiedzieć „Nie”?
 
Asertywność w pracy jest wręcz obowiązkowa. Należy wykonywać swoje obowiązki w sposób należyty i sumienny, ale nie można dawać się wykorzystywać. Zarówno współpracownicy, jak i kadra zarządzające niejednokrotnie mogą wywoływać presję, której celem jest osiągnięcie zamierzonego efektu. W takiej sytuacji trzeba umieć odmawiać. Wiąże się to także w dużej mierze z szacunkiem.

Asertywność w pracy- bo liczy się technika

Trudno wyobrazić sobie, że w codziennym życiu zgadzamy się na wszystko o co zostaniemy poproszeniu. Tak samo powinno być w pracy. Każdy pracownik ma określone zadanie i musi wykonać konkretne obowiązki, a wszystkie dodatkowe prace nie są konieczne. Dlatego nie można zgadzać się na wszystko, gdyż takie sytuacje prowadzą do nadużyć i innych negatywnych efektów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenie z wystąpień publicznych, szkolenie zarządzanie czasem.

Oczywiście ważna jest także odpowiednia technika asertywności. W przypadku, gdy nie zgadzamy się z drugą osobą i jej punktem widzenia warto zastosować technikę "Dociekliwych pytań" . Zadajemy coraz bardziej dociekliwe i dokładne pytania starając się poznać sposób myślenia drugiej osoby i jej poglądy, aby móc zastosować własną argumentację i przekonać ją do swojego zdania.
 
Warto także stosować rzeczową argumentację, która ma potwierdzić Twój punkt widzenia i własne zdanie na określony temat. Jeżeli do Twojego rozmówcy nie dociera to co mówisz warto powtórzyć to jeszcze kilka razy. W żadnym jednak wypadku nie możesz pokazać swoje zdenerwowania, czy też dać się sprowokować.

Oczywiście bywają sytuacje, że rozmówca np. Twój przełożony nakłada na Ciebie kolejne obowiązki, a Ty pomimo swoich argumentów nie jesteś wysłuchany, ani zrozumiany, to po prostu powinieneś powiedzieć "Nie".
 
Masz do tego prawo i nikt nie może Cię przez ten pryzmat negatywnie oceniać. Zresztą osoby asertywne są lepiej oceniane i cieszą się uznaniem. W pracy traktowane są jako poważni i stanowczy pracownicy, którzy cenieni są za swoją pewność siebie. A w pracy to bardzo pożądana cecha. Oczywiście asertywności warto się uczyć, gdyż nie wszystkim przychodzi łatwo.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.