Asertywność w pracy- jak powiedzieć „Nie”?

Asertywność w pracy jest wręcz obowiązkowa. Należy wykonywać swoje obowiązki w sposób należyty i sumienny, ale nie można dawać się wykorzystywać. Zarówno współpracownicy, jak i kadra zarządzające niejednokrotnie mogą wywoływać presję, której celem jest osiągnięcie zamierzonego efektu. W takiej sytuacji trzeba umieć odmawiać. Wiąże się to także w dużej mierze z szacunkiem.
   
  Asertywność w pracy jest wręcz obowiązkowa. Należy wykonywać swoje obowiązki w sposób należyty i sumienny, ale nie można dawać się wykorzystywać. Zarówno współpracownicy, jak i kadra zarządzające niejednokrotnie mogą wywoływać presję, której celem jest osiągnięcie zamierzonego efektu. W takiej sytuacji trzeba umieć odmawiać. Wiąże się to także w dużej mierze z szacunkiem.

  Asertywność w pracy- bo liczy się technika

  Trudno wyobrazić sobie, że w codziennym życiu zgadzamy się na wszystko o co zostaniemy poproszeniu. Tak samo powinno być w pracy. Każdy pracownik ma określone zadanie i musi wykonać konkretne obowiązki, a wszystkie dodatkowe prace nie są konieczne. Dlatego nie można zgadzać się na wszystko, gdyż takie sytuacje prowadzą do nadużyć i innych negatywnych efektów.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenia po angielsku, szkolenie zarządzanie czasem.

  Oczywiście ważna jest także odpowiednia technika asertywności. W przypadku, gdy nie zgadzamy się z drugą osobą i jej punktem widzenia warto zastosować technikę "Dociekliwych pytań" . Zadajemy coraz bardziej dociekliwe i dokładne pytania starając się poznać sposób myślenia drugiej osoby i jej poglądy, aby móc zastosować własną argumentację i przekonać ją do swojego zdania.
   
  Warto także stosować rzeczową argumentację, która ma potwierdzić Twój punkt widzenia i własne zdanie na określony temat. Jeżeli do Twojego rozmówcy nie dociera to co mówisz warto powtórzyć to jeszcze kilka razy. W żadnym jednak wypadku nie możesz pokazać swoje zdenerwowania, czy też dać się sprowokować.

  Oczywiście bywają sytuacje, że rozmówca np. Twój przełożony nakłada na Ciebie kolejne obowiązki, a Ty pomimo swoich argumentów nie jesteś wysłuchany, ani zrozumiany, to po prostu powinieneś powiedzieć "Nie".
   
  Masz do tego prawo i nikt nie może Cię przez ten pryzmat negatywnie oceniać. Zresztą osoby asertywne są lepiej oceniane i cieszą się uznaniem. W pracy traktowane są jako poważni i stanowczy pracownicy, którzy cenieni są za swoją pewność siebie. A w pracy to bardzo pożądana cecha. Oczywiście asertywności warto się uczyć, gdyż nie wszystkim przychodzi łatwo.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.