Asertywność można określić, jako wyrażenie swojego zdania, ale w sposób rzeczowy i spokojny. To także umiejętność odmawiania w określonych sytuacjach. Asertywność powinna być stosowana zarówno w życiu prywatnym, ale także zawodowym. Warto więc nauczyć się jej stosowania, by niezależnie od sytuacji być traktowanym, jak osoba rzeczowa, ale i stanowcza.
Asertywność w komunikacji jest ważna
Na samym początku należy obalić mit, jakoby asertywność dotyczyła tylko odmawiania. Gdyż odmowa w wielu sytuacjach nie powinna mieć miejsca. W pracy trzeba być asertywnym wtedy kiedy sytuacja tego wymaga, co nie oznacza, że można cały czas negować zdanie innych, czy też odmawiać pomocy. Warto w dużej mierze zwrócić uwagę na asertywność w komunikacji. Przede wszystkim należy zastanowić się w jaki sposób się komunikujemy i jaki sygnał wysyłamy.
Wszystkie swoje wypowiedzi powinny być rozpoczęte przez słowo "JA". W ten sposób wyrażamy się bardzo jasno i bezpośrednio. Oczywiście warto posłuchać argumentów drugie osoby i przeanalizować sytuację na poziomie bezstronnym.
Jeżeli odmawiamy w określonej sytuacji, bądź chcemy aby pracownik poprawił projekt, gdyż uważamy, że nie jest odpowiednio wykonany koniecznie należy nadal wyrażać się rzeczowo i jasno, ale należy być także empatycznym i nie zapominać o szacunku dla drugiej osoby. Jeżeli pomimo sugestii zadanie nadal nie jest należycie wykonane powinieneś powtórzyć swoje sugestie, ale tym razem poinformować o ewentualnych konsekwencjach, które będziesz zmuszony wyciągnąć.
Oczywiście jeżeli to ty popełnisz błędy powinieneś się do tego przyznać, gdyż to także dobrze o tobie świadczy. Jeżeli czeka cie ważna rozmowa to warto w tym momencie zastosować odpowiednie techniki asertywności, na samym początku koniecznie należy przygotować "Scenariusz", gdzie głośno przed lustrem powinieneś powiedzieć czego oczekujesz i dokładnie zaplanować przebieg całej konwersacji.
Rozmawiając z drugą osobą będziesz nadal pamiętać czego oczekujesz od niej. Będziesz też pamiętać o swoich potrzebach i emocjach, które ci w tamtej sytuacji towarzyszyły.