W trakcie rozmów kwalifikacyjnych słyszy się niekiedy pytanie o to, gdzie widzi się swoją osobę za parę kolejnych lat. Jak podpowiadają specjaliści od HR, warto odpowiedzieć, że wyobraźnia podsuwa nam obraz samych siebie w firmie, do której właśnie staramy się dostać, ale na nieco wyższym stanowisku. Pytanie to sprawdza, czy dana osoba traktuje firmę poważnie i chciałaby się z nią związać na dobre, pnąc się po kolejnych szczeblach struktury przedsiębiorstwa.
Chcę czy nie chcę awansować?
Chęć awansowania jest sprawą dosyć oczywistą. Bywają co prawda takie osoby, które na danym stanowisku czują się na tyle dobrze, że mogłyby na nim spędzić cały swój pracowniczy żywot i przetrwać tak do czasów emerytury, ale nie są to wcale tak często spotykane przypadki. Zdecydowanie częściej spotkać się można z postawą nastawioną na zmianę stanowiska na wyższe czy wiążące się z większą odpowiedzialnością. Postawa ta spowodowana jest z jednej strony chęcią pozyskiwania wyższych zarobków, a z drugiej - potrzebą zmiany. Wiele osób po kilku latach pracy na jednym stanowisku uskarża się na poczucie wypalenia zawodowego czy też na jego pierwsze symptomy. W tym przypadku awans należy traktować jako szansę na zachowanie dobrego stanu psychicznego, co jest jedną z najważniejszych spraw w życiu każdego z nas.
Awans w pracy - jak tego dokonać?
Specjaliści wskazują na kilka ważnych spraw, o których należy pamiętać, jeśli myśli się o awansowaniu w bliższej bądź nieco dalszej przyszłości. Bardzo ważną sprawą jest wysiłek, który wkłada się w pracę na swoim obecnym stanowisku. Pracowitość i sumienność, z którą wykonuje się każde, nawet najprostsze zadanie, to cechy, które z pewnością nie umkną żadnemu z przełożonych, a będą przemawiać za nami, gdy będziemy startować na wyższe stanowisko. Drugą, niestety często pomijaną sprawą, są umiejętności kluczowe danym stanowisku. Jeśli wymagana jest zaawansowana znajomość angielskiego bądź czynne prawo jazdy, nie czekajmy z tym do ostatniej chwili, tylko starajmy się już teraz zdobyć te umiejętności.