Behawioralna teoria przywództwa: 3 style zarządzania zespołem

Koncepcji, które mają na celu scharakteryzowanie przywódców i określenie ich dominujących cech, jest bardzo wiele. Większość z nich zakłada istnienie uniwersalnych schematów i stylów, w które wpisuje się każdy lider. Często w rzeczywistości jednak, przywódcy łączą różne style kierowania, a model idealny zakłada, że lider będzie w stanie dopasować się do otoczenia, konkretnej sytuacji i osobowości osób, które wchodzą w skład zespołu.
zdjęcie - Behawioralna teoria przywództwa: 3 style zarządzania zespołem
 
Koncepcji, które mają na celu scharakteryzowanie przywódców i określenie ich dominujących cech, jest bardzo wiele. Większość z nich zakłada istnienie uniwersalnych schematów i stylów, w które wpisuje się każdy lider. Często w rzeczywistości jednak, przywódcy łączą różne style kierowania, a model idealny zakłada, że lider będzie w stanie dopasować się do otoczenia, konkretnej sytuacji i osobowości osób, które wchodzą w skład zespołu.

Teorie przywództwa często bazują na określaniu cech i umiejętności, w które w konsekwencji oddziałują na styl rządzenia - a wśród nich z pewnością jedną z najbardziej uniwersalnych jest behawioralna teoria cech.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy: Zapraszamy.

Pierwszym stylem, o którym warto wspomnieć, jest styl autokratyczny. Liderzy autokratyczni charakteryzują się bardzo dużą decyzyjnością, od ich zdania zależy całokształt funkcjonowania zespołu. Cechują się szybkim działaniem, natychmiastowym podejmowaniem decyzji, często swoje umiejętności nabywają wraz z szybkim awansem: w końcu to od nich teraz ma zależeć przyszłość firmy.

Styl autokratyczny sprawdza się w zespołach osób, o niskich kwalifikacjach, często wykorzystywany jest w ogromnych, międzynarodowych korporacjach oraz w firmach, które narzucają bardzo dużą odpowiedzialność na jednostkę kierowniczą.

Drugim, bardziej liberalnym stylem, jest przywództwo demokratyczne. Choć wydawać by się mogło, że styl ten jest pożądany w organizacjach, w których liczy się praca zespołowa, w rzeczywistości duża liczba osobowości, charakterów i punktów widzenia może prowadzić do wystąpienia konfliktów, a w konsekwencji także do spowolnienia prac zespołowych.

W ostatnich latach stworzonych zostało również wiele stylów całkowicie liberalnych - choćby w tak zwanych "turkusowych firmach", gdzie sami pracownicy biorą pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

Te teorie przywództwa mają swoich zwolenników i przeciwników, z pewnością nie sprawdzą się w każdym przedsiębiorstwie: ich skuteczność będzie zależeć od potencjału ludzkiego, zaangażowania pracowników oraz ich kwalifikacji i umiejętności postawienia dobra firmy nad czerpaniem własnych korzyści.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.