Behawioralna teoria przywództwa: 3 style zarządzania zespołem

Koncepcji, które mają na celu scharakteryzowanie przywódców i określenie ich dominujących cech, jest bardzo wiele. Większość z nich zakłada istnienie uniwersalnych schematów i stylów, w które wpisuje się każdy lider. Często w rzeczywistości jednak, przywódcy łączą różne style kierowania, a model idealny zakłada, że lider będzie w stanie dopasować się do otoczenia, konkretnej sytuacji i osobowości osób, które wchodzą w skład zespołu.
Gamma - Behawioralna teoria przywództwa: 3 style zarządzania zespołem
   
  Koncepcji, które mają na celu scharakteryzowanie przywódców i określenie ich dominujących cech, jest bardzo wiele. Większość z nich zakłada istnienie uniwersalnych schematów i stylów, w które wpisuje się każdy lider. Często w rzeczywistości jednak, przywódcy łączą różne style kierowania, a model idealny zakłada, że lider będzie w stanie dopasować się do otoczenia, konkretnej sytuacji i osobowości osób, które wchodzą w skład zespołu.

  Teorie przywództwa często bazują na określaniu cech i umiejętności, w które w konsekwencji oddziałują na styl rządzenia - a wśród nich z pewnością jedną z najbardziej uniwersalnych jest behawioralna teoria cech.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy: Zapraszamy.

  Pierwszym stylem, o którym warto wspomnieć, jest styl autokratyczny. Liderzy autokratyczni charakteryzują się bardzo dużą decyzyjnością, od ich zdania zależy całokształt funkcjonowania zespołu. Cechują się szybkim działaniem, natychmiastowym podejmowaniem decyzji, często swoje umiejętności nabywają wraz z szybkim awansem: w końcu to od nich teraz ma zależeć przyszłość firmy.

  Styl autokratyczny sprawdza się w zespołach osób, o niskich kwalifikacjach, często wykorzystywany jest w ogromnych, międzynarodowych korporacjach oraz w firmach, które narzucają bardzo dużą odpowiedzialność na jednostkę kierowniczą.

  Drugim, bardziej liberalnym stylem, jest przywództwo demokratyczne. Choć wydawać by się mogło, że styl ten jest pożądany w organizacjach, w których liczy się praca zespołowa, w rzeczywistości duża liczba osobowości, charakterów i punktów widzenia może prowadzić do wystąpienia konfliktów, a w konsekwencji także do spowolnienia prac zespołowych.

  W ostatnich latach stworzonych zostało również wiele stylów całkowicie liberalnych - choćby w tak zwanych "turkusowych firmach", gdzie sami pracownicy biorą pełną odpowiedzialność za podejmowane decyzje.

  Te teorie przywództwa mają swoich zwolenników i przeciwników, z pewnością nie sprawdzą się w każdym przedsiębiorstwie: ich skuteczność będzie zależeć od potencjału ludzkiego, zaangażowania pracowników oraz ich kwalifikacji i umiejętności postawienia dobra firmy nad czerpaniem własnych korzyści.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.