Biznesowe zarządzanie sobą w czasie

Do tej pory mówiło się o zarządzanie czasem, teraz coraz więcej specjalistów podkreśla, że nie da się zarządzać czasem, a co najwyżej sobą w czasie. Ta zmiana nacisku na podmiot wskazuje, że od tej pory bierzemy odpowiedzialność za samego siebie, a nie za jednostkę czasu, która choć mierzalna, jest nieuchwytna.

zdjęcie - (the_title())

 

Do tej pory mówiło się o zarządzaniu czasem, teraz coraz więcej specjalistów podkreśla, że nie da się zarządzać czasem, a co najwyżej sobą w czasie. Ta zmiana nacisku na podmiot wskazuje, że od tej pory bierzemy odpowiedzialność za samego siebie, a nie za jednostkę czasu, która choć mierzalna, jest nieuchwytna.

Największym sojusznikiem jeśli chodzi o zarządzanie sobą w czasie jest doskonale rozwinięta umiejętność planowania, to jest, ustalenie, co jest do wykonania oraz czego potrzebuję, żeby to zrealizować. Każda część pracy stanie się bardziej owocna, jeśli dobrze ją rozplanujemy i to, co zajmowało nam wiele czasu, może się okazać czynnością, która dość szybko i łatwo zostanie odhaczona na naszej liście zadań do wykonania. Innym ważnym czynnikiem będzie umiejętność ustalania priorytetów. Warto nawet dzień wcześniej, pod koniec dnia pracy przygotować sobie listę zadań do zrobienia kolejnego dnia.

Oczywistym jest, że pojawi się coś nieprzewidzianego, ale zasiadając do biurka doskonale będziemy wiedzieć, od czego zacząć i dzięki temu jeszcze nie do końca rozbudzony mózg będzie mógł się wdrożyć powoli w dzień pracy. Trzeba też mieć na uwadze, że nie wszystkie pilne sprawy są naprawdę pilne i mogą one chwilę poczekać.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wykorzystaj najlepiej jeden z podstawowych zasobów w firmie, którym jest czas. Dowiedz się jak zarządzać swoim czasem tak by pracować efektywnie, a jednocześnie minimalizować wydatkowanie energii. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń otwartych z zakresu efektywności osobistej:

Warto zdać sobie sprawę, że wielozadaniowość (ang. Multitasking) nie wpływa dobrze na naszą pracę, nawet jeśli uważamy, że jest inaczej. Metoda „pomodoro” zaprojektowana przez Francesco Cirillo, zakłada, że najlepiej pracujemy w 25 minutowych setach. Warto nastawić sobie budzik na taki czas i odłożyć wszelakie rozpraszacze skupiając się wyłącznie na jednym zadaniu.

Po tym czasie można zrobić pięć minut przerwy, oderwać się od głównego zajęcia i np. sprawdzić pocztę czy spotkać się z szefem w celu rozwiązania jakiegoś problemu. Taki rytm pracy okazuje się niezwykle skuteczny i bardzo często doskonale się sprawdzi na wielu stanowiskach pracy. Utrudnioną sytuację będą miały jednak osoby pracujące na takich stanowiskach jak sekretarka, których praca zazwyczaj nie może być dobrze zaplanowana.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.