Cechy przywództwa

Kim jest lider, przywódca w firmie? Jakie cechy charaktery musi on posiadać? Czy można sie nauczyć, jak być przywódcą? Te pytania zadaje sobie wiele menedżerów czy biznesmenów – w końcu będą oni musieli zmierzyć sie z tym zagadnieniem na żywo.

15 maja 2018
zdjęcie - Cechy przywództwa

 

Kim jest lider, przywódca w firmie? Jakie cechy charaktery musi on posiadać? Czy można sie nauczyć, jak być przywódcą? Te pytania zadaje sobie wiele menedżerów czy biznesmenów - w końcu będą oni musieli zmierzyć sie z tym zagadnieniem na żywo. A zatem - jak brzmią odpowiedzi na te trudne pytania?

Kto to jest przywódca?

Zacznijmy od wydawałoby sie dość prostego pytania - kto to jest w zasadzie przywódca, lider? Otóż jest to osoba, ktora zawiaduje innymi ludźmi, kieruje nimi. Może to być przywódca na szczeblu lokalnym - osoba kierująca projektem, danym oddziałem itp. albo też szef całej firmy. Co jest szczególnie tutaj ważne, to fakt, że naturalnych przywódców nie rodzi się za wielu. Większość z nas zaś posiada pewne cechy przywódcy...

Cechy charakeru przywódcy

Jaki jest taki przywódca? Przede wszystkim musi on wzbudzać respekt. Czasem taka umiejętność jest wrodzona - niektóre osoby mimowolnie wzbudzają szacunek swoją wiedzą czy silną osobowością. Czasami jednakże trzeba w sobie taką umiejętność wykształcić. Przywódzca musi także być opnowany, stanowczy, umieć przekonać innych do swojej racji. To jeszcze oczywiście nie wszystko. Dobry przywódca musi umieć pracować z ludźmi - rozmawiać z nimi, wydawać polecania, ganić czy nagradzać. Żaden szanowany lider nie może także być małostkowy, nienawistny czy stronniczy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online


Pozostałe przymioty przywódcy

Warto także dodać, że nikt nie utrzyma się za długo na stanowisku kierowniczym, jeśli nie będzie znał się na tym, co robi. Pracownicy całkowicie odruchowo czasem nie mają szacunku dla szefa, który popełnia podstawowe błędy, nie umie rozdzielić pracy, rozwinąć firmy. Jako szefowie większych firm musimy zatem dokładnie dobierać szefów lokalnych - nie zawsze osoba z zewnątrz, która wydawałoby się, że ma bardzo duże doświadczenie w tej dziedzinie, naprawdę będzie je posiadała.

Czy można nauczyć się być przywódzcą?

Niestety nie do końca. Jak zostało to wspomniane większość z nas ma w sobie jakieś cechy przywódcy. Możemy zatem wyszlifować je, nadrobić nimi brak innych umiejętności. Jednak trzeba podkreślić, że jeżeli generalnie rzecz ujmując nie chcemy być przywódcami, źle czujemy się w roli lidera, to żadne kursy czy szkolenia nie nauczą nas bycia kierownikiem.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.