Co motywuje pracownika do efektywnego działania?

Każdy pracodawca chciałby, aby jego pracownik pracował dobrze i szybko. To rzecz całkowicie oczywista. W końcu sprawny pracownik oznacza lepszy rozwój firmy, szanse pokonania konkurencji i zdobycia wyższego miejscana rynku.

15 maja 2018
zdjęcie - Co motywuje pracownika do efektywnego działania?

 

Każdy pracodawca chciałby, aby jego pracownik pracował dobrze i szybko. To rzecz całkowicie oczywista. W końcu sprawny pracownik oznacza lepszy rozwój firmy, szanse pokonania konkurencji i zdobycia wyższego miejscana rynku. Zatem w głowie każdego przedsiębiorcy, biznesmena czy kierownika rodzi się podstawowe pytanie - w jaki sposób mogę zmotywować mojego pracownika do efektywnego działania?

1 krok - poznaj pracownika/zespół

Sposobów na motywację pracownika jest naprawdę bardzo wiele, jednak nie oznacza to, że każdy będzie jednakowo skuteczny. Pomyślmy chwilę o takiej motywacji do pracy jak o motywacji do sportu. Dla jednego z nas najskuteczniejszy będzie argument o zapobieżeniu w ten sposób wielu chorobom, dla drugiego zaś najważniejsza będzie nagroda w postaci zgrabnej sylwetki. Dlatego też warto dokładnie poznać danego pracownika tudzież zespół, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju motywacji najbardziej on potrzebuje.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy managerów i liderów na szkolenie recognition. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.2 krok - poznaj różne rodzaje motywacje

Co motywuje pracownika do efektywnej pracy? Mówiąc dość ogólnie motywujące czynniki można podzielić na trzy rodzaje - nagrody, kary oraz inne. Pośród nagród możemy wymienić przeróżne premie, wyjazdy, imprezy, bony okolicznościowe, upominki itd. Kary to oczywiście przeróżne zobowiązania finansowe, utrata danego stanowiska, przywilejów itd. Zaś inne? Tu zaliczyć możemy np. przywiązanie do firmy, lojalność. Warto w to inwestować - dajmy poznać naszemu pracownikowi, że rzeczywiście go cenimy, że jest ważny. Dobrze jest zatem zapytać czasem o jego rodzinę, plany, jak się czuje itd.

3 krok - dopasuj rodzaj motywacji do pracownika i do charakteru firmy

Na koniec oczywiście warto połączyć wszystkie zdobyte wcześniej wiadomości. Pamiętajmy także, że nagradzając pracownika, możemy jednocześnie zainwestować w jego umiejętności czy wiedzę. Jak to jest możliwe? Otóż często naszego pracownika nie do końca stać na jakieś droższe szkolenie - możemy za nie zapłacić, tym samym jednocześnie go nagradzając oraz dając możliwość podniesienia swoich kompetencji. Warto jeszcze dodać, że często także wyjazd czy impreza, które zorganizujemy dla zespołu w ramach nagrody, mogą czegoś przy okazji uczyć.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.