Co robi scrum master na co dzień?

Jednym z najczęstszych pytań podczas szkolenia scrum jest to, które dotyczy kierownika projektu i scrum mastera. Uczestnicy szkolenia chcą wiedzieć, czy w zespole scrumowym jest kierownik projektu, a także starają się dowiedzieć jak najwięcej o wszystkich istotnych rolach, które przyjmują członkowie zespołu scrumowego.

16 kwietnia 2020
zdjęcie - Co robi scrum master na co dzień?

Co robi scrum master na co dzień?

Jednym z najczęstszych pytań podczas szkolenia scrum jest to, które dotyczy kierownika projektu i scrum mastera. Uczestnicy szkolenia chcą wiedzieć, czy w zespole scrumowym jest kierownik projektu, a także starają się dowiedzieć jak najwięcej o wszystkich istotnych rolach, które przyjmują członkowie zespołu scrumowego. Jak to więc wygląda w praktyce?

W nowoczesnych zespołach pracujących według metodyki scrum coraz częściej tradycyjnego kierownika projektu zastępuje osoba, która odbyła szkolenia scrum master. Jest to zupełnie inne podejście do funkcji kierownika projektu. Wciąż jednak osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za zespół i projekt. Czym więc zajmuje się na co dzień?

Scrum master musi dobrać odpowiednio zespół. Wśród jego członków nie brakuje osób, które posiadają certyfikat agilepm foundation. Są to bowiem specjaliści najwyższej klasy, którzy doskonale radzą sobie z obowiązkami, jakie się im powierza. Ponadto, scrum master obserwuje pracę zespołu, edukuje i omawia wszystkie spostrzeżenia. Decyduje o tym, kto spośród członków zespołu wykona poszczególne zadania, wspiera i nadzoruje.

Inną bardzo ważną osobą w zespole jest również product owner, z którym scrum master ściśle współpracuje. Ich skoordynowana praca zawsze przynosi najwięcej korzyści. Product owner jest w zespole tą osobą, która największą wag przywiązuje do produktu końcowego, jego jakości i zgodności z oczekiwaniami klienta. Do tego, by jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki często potrzebne jest szkolenie product owner, które bardzo ułatwia rozsądne i właściwe podejście do obowiązków osoby na tym stanowisku.

Ponadto, jak pokazuje szkolenie agile, bardzo ważnym zadaniem scrum mastera jest usuwanie wszelkich przeszkód w realizacji projektu, wspieranie członków zespołu i dbanie o właściwą komunikację. Jak wiec widać, w zespole scrumowym jego menedżer, a więc scrum master ma wiele bardzo istotnych zadań, od których nie rzadko uzależnia się powodzenie całego projektu. Jest to bardzo ważna osoba dla każdego zespołu scrumowego.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.