Czym są umiejętności miękkie oraz twarde?

Wymagający rynek pracy sprawił, że od kilku lat poszczególne szkolenia personalne bardzo zyskały na popularności. Wysokie kompetencje osobiste są bardzo cenione przez większość pracodawców dobrze prosperujących na rynku firm. Niezwykle ważne są szkolenia miękkie oraz szkolenia twarde.

zdjęcie - (the_title())

 
Czym są umiejętności miękkie oraz twarde?

Wymagający rynek pracy sprawił, że od kilku lat poszczególne szkolenia personalne bardzo zyskały na popularności. Wysokie kompetencje osobiste są bardzo cenione przez większość pracodawców dobrze prosperujących na rynku firm. Niezwykle ważne są szkolenia miękkie oraz szkolenia twarde.

Ogromna konkurencja na rynku pracy sprawiła, że osoby aktywne zawodowo muszą dbać o to, aby posiadać rozległe umiejętności osobiste umożliwiające im precyzyjne wykonywanie zadań zlecanych w pracy. Wśród szerokiego grona pracowników dużym uznaniem cieszą się szkolenia miękkie oraz szkolenia twarde.

Na rynku biznesowym są organizowane rozległe szkolenia personalne w tym zakresie. Są one idealnym sposobem na doszkalanie się osób aktywnych zawodowo, zdobywanie potrzebnej wiedzy oraz swoich podnoszenie dotychczasowych kwalifikacji zawodowych.
Doświadczone w prowadzeniu szkoleń firmy zewnętrzne oferują dla poszczególnych grup pracowniczych szkolenia poszerzające ich umiejętności osobiste.
Umiejętności miękkie przykłady pokazują obraz każdego potencjalnego pracownika. Mówią one o charakterze oraz wartościach przydatnych w życiu zawodowym.

Kompetencje osobiste - szkolenia miękkie oraz szkolenia twarde

U każdej funkcjonującej jednostki wyróżnia się umiejętności miękkie oraz umiejętności twarde. Kompetencje osobiste twarde są umiejętnościami mierzalnymi, których to może w szybki sposób nauczyć się każdy człowiek. Można je nabyć podczas uczęszczania do szkoły, poprzez uczestnictwo w różnorodnych kursach czy też w swoim miejscu pracy.

Natomiast jeśli chodzi o umiejętności osobiste miękkie to są one znacznie trudniejsze do sprecyzowania. Bardzo często są one zwane zdolnościami osobistymi czy też interpersonalnymi. Kompetencje miękkie są psychofizycznymi cechami każdej istoty ludzkiej oraz umiejętności społecznymi. Mają one duży wpływ na zachowywanie się poszczególnych jednostek. Ponadto w znacznym stopniu wpływają na to, w jaki sposób dani pracownicy organizują pracę. Osoby posiadające umiejętności miękkie potrafią umiejętnie podejmować ważne i często trudne decyzje, nawet w stresujących sytuacjach.

Umiejętności miękkie przykłady?

Bardzo często poszczególneumiejętności osobiste miękkie są dziedziczone po swoich rodzicach. Ponadto zdobywa się je dzięki uważnej obserwacji innych funkcjonujących w naszym środowisku ludzi. Każdy człowiek kształtuje się bowiem przez całe życie, więc umiejętności miękkie o pozytywnym znaczeniu da się rozwijać, z kolei negatywne eliminować. Szkolenia miękkie przykłady są szeroko rozumiane.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Ulepsz swoje relacje, popraw swoją efektywność, odkryj swój potencjał i poznaj swoje mocne strony dzięki szkoleniu z testu Gallupa. Zobacz: talenty Gallupa po polskuMogą Cię również zainteresować: komunikacja interpersonalna warsztaty, zarządzanie stresem w organizacji.

Do pozytywnych umiejętności miękkich, które można nabyć poprzez profesjonalne szkolenia personalne i które to są bardzo przydatne w pracy można zaliczyć: komunikatywność w grupie, zaangażowanie w wykonywane zadania, motywacja do pracy, kreatywność i twórczość w myśleniu, dobra umiejętność zarządzania czasem oraz elastyczność.

Szkolenia twarde oraz miękkie

Często organizowane szkolenia personalne miękkie nastawione są przede wszystkim na rozwijanie indywidualnych cech uczestników kursu. Wśród wielu przydających kompetencji miękkich można wymienić: dobrą komunikację interpersonalną, asertywność, umiejętność przeprowadzania negocjacji biznesowych, umiejętność radzenia sobie ze stresem, oraz umiejętność rozwiązywania konfliktów pracowniczych.

Natomiast szkolenia personalne twarde dotyczą przekazywania wiedzy specjalistycznej oraz branżowej. Są one zazwyczaj nastawione na zdobywanie niezbędnych kompetencji zawodowych. Poprzez uczestnictwo w odpowiednich kursach poszczególni pracownicy zdobywają istotne uprawnienia niezbędne do wykonywania danego zawodu. Organizowane są: kursy fryzjerskie, informatyczne z kadr i płac i inne.

Szkolenia te są prowadzone przez wyspecjalizowanych trenerów, a zdobyte umiejętności bardzo często przydają się w pracy zawodowej. Kursy są coraz częściej doceniane przez tych pracodawców, którzy pragną aby w ich firmie pracowali kompetentni oraz dobrze przygotowywani do wykonywania swych obowiązków pracownicy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.