Czym jest inteligencja emocjonalna?

Inteligencja emocjonalna to zdolność zrozumienia i radzenia sobie zarówno ze swoimi uczuciami, jak i uczuciami innych osób. Najprościej inteligencję emocjonalną można określić jako rodzaj empatii, dzięki której człowiek może skutecznie funkcjonować w społeczeństwie. Inteligencja ta nie jest więc prostym i łatwym do zbadania wskaźnikiem (jak IQ), lecz sumą różnych cech osobowościowych, zdolności i predyspozycji danej osoby.


  Inteligencja emocjonalna to zdolność zrozumienia i radzenia sobie zarówno ze swoimi uczuciami, jak i uczuciami innych osób. Najprościej inteligencję emocjonalną można określić jako rodzaj empatii, dzięki której człowiek może skutecznie funkcjonować w społeczeństwie.

  Inteligencja ta nie jest więc prostym i łatwym do zbadania wskaźnikiem (jak IQ), lecz sumą różnych cech osobowościowych, zdolności i predyspozycji danej osoby.

  Inteligencja emocjonalna obejmuje trzy grupy umiejętności: kompetencje osobiste, społeczne oraz prakseologiczne. Kompetencje osobiste to cechy charakteru, dzięki którym możemy rozróżniać i radzić sobie z własnymi emocjami, takie jak samoocena, samokontrola i samoświadomość.

  Do kompetencji społecznych zaliczymy umiejętności, które wpływają na relację z innymi ludźmi: asertywność, empatię czy umiejętności komunikacyjne, pozwalające na współpracę ze społeczeństwem. Kompetencje prakseologiczne dotyczą samych działań, które podejmujemy, naszą motywację czy umiejętność adaptacji do różnych warunków.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.

  Szkolenia powiązane z tym tematem: szkolenia z rozwoju osobistego, szkolenie pewność siebie w biznesie.

  Czy da się zbadać inteligencję emocjonalną? Oczywiście! Służy do tego test oparty na najpopularniejszych i najdokładniejszych modelach charakteryzujących ten rodzaj inteligencji.

  W Polsce możemy podejść do testu TIE - Testu Inteligencji Emocjonalnej, który to właśnie w naszym kraju został opracowany. Najbardziej popularny jest jednak MSCEIT, gdzie pierwsze litery akronimu wzięły się od nazwisk trzech wybitnych teoretyków: Mayera, Saloveya i Caruso.

  Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że posiadamy wysoką lub niską inteligencję emocjonalną. A to właśnie ona, w dużo większym stopniu niż wskaźnik inteligencji, wpływa na nasze życie.

  Inteligencja emocjonalna wykorzystywana jest nieustannie, w każdej chwili odczytujemy cudze emocje i to dzięki temu możemy współpracować z innymi osobami. Inteligencja ta warunkuje całe nasze życie, już od najmłodszych lat.

  Nie wiadomo jednak, czy możemy osobiście wpływać na naszą inteligencję emocjonalną - pewne jest jednak to, że powinniśmy dbać o relacje z innymi.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.