Najprostszym sposobem na rozwinięcie własnych zdolności negocjacyjnych jest ich praktyka. Dzięki rozbudowanie własnego doświadczenia można rozwinąć swoje umiejętności interpersonalne i wyrobić odpowiednie zdolności mediacyjne. Jednym ze sposobów rozwoju własnych umiejętności jest uczestnictwo w grze pt. „scenariusz negocjacyjny”.
Scenariusz negocjacyjny jest to gra dla różnej liczby uczestników. Jej celem jest rozwój umiejętności oraz budowa praktycznego doświadczenia poprzez symulację różnorodnych scenariuszy. Scenariusze najczęściej odzwierciedlają sytuacje negocjacyjne pochodzące z historii. Dużą popularnością wśród użytkowników cechują się także scenariusze negocjacyjne osadzone w świecie fantastycznym.
Scenariusz negocjacyjny złożony jest z następujących elementów opisu postaci, w którą wciela się uczestnik, okoliczności, w których znajduje się uczestnik, celów, do których uczestnik dąży, informacji natury technicznej, tzn. w ile osób powinno się grać i w jakim układzie, ile czasu mają uczestnicy na przygotowanie i ile na negocjacje, a w końcu analizę, czyli opis autora scenariusza gry przedstawiający jak została zaprojektowana i jakiego rodzaju umiejętności poddaje ona próbie.
Załóżmy, że grę prowadzą dwie osoby. Każda z nich bierze swoją stronę scenariusza zawierającą wyłącznie opis i rozpoczyna się czas na przygotowanie negocjacji. Gracze indywidualnie zapoznają się ze swoją postacią, okolicznościami i celami oraz przygotowują do rozgrywki. Po upływie czasu wyznaczonego na przygotowanie gracze spotykają się w określonym miejscu i rozpoczynają proces negocjacyjny, na który posiadają ustaloną ilość czasu. Załóżmy, że spisali porozumienie na czas i rozgrywka dobiega końca.
W tym momencie na ogół gracze zaczynają dyskutować o rozgrywce i wymieniać się spostrzeżeniami – emocje często są duże. Po rozgrywce przeprowadza się analizę na temat osiągnięć graczy i ich umiejętności.
Osiągnięte porozumienie zestawia się z kluczem oceniającym. Dzięki temu można policzyć jak każda strona wypadłaby gdyby negocjacje były prowadzone w rzeczywistości.