Czym jest wirtualny zespół?

Zespołem wirtualnym można nazwać te zespół, który posiada jasno zdefiniowany i łączący wszystkich członków tego właśnie zespołu cel. Wszyscy członkowie tego zespołu muszą posiadać również stosowną wiedzą oraz kompetencje, które realizacje danego celu znacząco ułatwią. W przypadku wirtualnych zespołów niezwykle istotna jest harmonijna współpraca pomiędzy wszystkimi członkami zespołu. W przypadku tego rodzaju zespołów zdefiniowane zostały również role wszystkich członków zespołu, a także zasady ich wzajemnej współpracy. 

   
  Zespołem wirtualnym można nazwać te zespół, który posiada jasno zdefiniowany i łączący wszystkich członków tego właśnie zespołu cel. Wszyscy członkowie tego zespołu muszą posiadać również stosowną wiedzą oraz kompetencje, które realizacje danego celu znacząco ułatwią. W przypadku wirtualnych zespołów niezwykle istotna jest harmonijna współpraca pomiędzy wszystkimi członkami zespołu.
   
  W przypadku tego rodzaju zespołów zdefiniowane zostały również role wszystkich członków zespołu, a także zasady ich wzajemnej współpracy. Czym jednak zespół wirtualny różni się od standardowych zespołów projektowych? W przypadku tych wirtualnych główna różnica polega na tym, że wirtualny zespół nie posiada jednej, konkretnej lokalizacji, w której pracują członkowie zespołu nad powierzonymi im zadaniami.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?

  Powiązane z tym tematem: szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym, szkolenia po angielsku, szkolenia miękkie Warszawa.

  Do codziennej komunikacji w tym przypadku wykorzystywane są przede wszystkim wszelkie źródła komunikacji elektronicznej. zdecydowanej większości przypadków, w zespole wirtualnym, jego członkowie nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu.

  Jak mówią specjaliści, w przypadku tworzenia wirtualnych zespołów, w szczególności należy zwrócić uwagę na następujące obszary:
  • jakie osoby będą tworzyły zespół wirtualny,
  • jaki model przywództwa i zarządzania w danym przypadku będzie najefektywniejszy,
  • jakie formy będzie miał kontakt pomiędzy poszczególnymi członkami wirtualnego zespołu,
  • jaka będzie najlepsza technologia, która pozwoli na najefektywniejszą pracę całego zespołu.

  Jeśli chodzi o dobór członków do zespołu wirtualnego, to każdy z nich przede wszystkim powinien:
  • dość duże umiejętności komunikacyjne (niezależnie od obranej formy kontaktu),
  • wysoką emocjonalną inteligencję,
  • umiejętność samodzielniej pracy,
  • odporność psychiczną na wiele trudnych do przewidzenia sytuacji.
   
  Zespół wirtualny, tak jak i każdy inny pozostaje pod nadzorem wyznaczonej osoby, będącej kierownikiem. To on musi zadbać o warunki pracy całego zespołu oraz terminowe wykonywanie wszystkich zadań, jakie powierzone zostają poszczególnym jego członkom.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.