Dlaczego stosuje się kryteria oceny pracownika?

Wydawać by się mogło, że nie istnieje obiektywny sposób na oszacowanie efektów pracy osób zatrudnionych w małych i dużych firmach. Każdy wnosi coś nowego i osobistego do swoich obowiązków, zdając sobie większą lub mniejszą sprawę z własnych braków.

Gamma - Dlaczego stosuje się kryteria oceny pracownika?

   

  Wydawać by się mogło, że nie istnieje obiektywny sposób na oszacowanie efektów pracy osób zatrudnionych w małych i dużych firmach. Każdy wnosi coś nowego i osobistego do swoich obowiązków, zdając sobie większą lub mniejszą sprawę z własnych braków. Jednak dział HR w trakcie okresowych kontroli, musi zdecydować, kto nadaje się do dalszej współpracy, a z kim powinno się pożegnać, gdyż nie przynosi zysków, a jedynie straty, odbijające się negatywnie na interesach przedsiębiorstwa. Służą do tego kryteria oceny pracownika.

  Wszystkie osoby chcące poznać nowoczesne narzędzia hr, dowiedzieć się co robi hr business partner oraz jak nim zostać, zapraszamy na nasze szkolenia hr bp!

  Jak wyglądają? 

  Zazwyczaj składają się z części ogólnej oraz szczegółowej związanej z charakterem zajmowanego stanowiska. Wykorzystywana jest w tym celu skala punktowa, w której określone skrajne wartości oznaczają odpowiednio - spełnianie wymogów lub brak takich cech. Pod uwagę brana jest obserwacja oceniającego, opinie przełożonych oraz samych pracowników - w jaki sposób informacje te są zbierane, zależy od organizacji prowadzonej przez dział HR.

  Do części ogólnej zalicza się: sumienność i rzetelność wykonywanych obowiązków, terminowość, organizacja pracy, przestrzeganie zasad ustalonych przez firmę w regulaminie pracy oraz poszczególnych kodeksach i ustawach ogólnych oraz postawa etyczna. Dalej rozpoczyna się część bardziej specjalistyczna odnosząca się do: umiejętności obsługi urządzeń, specjalistycznej wiedzy, jaką posiadają pracownicy na danym stanowisku oraz stopnień jej wykorzystania w trakcie realizacji zlecenia. Niemniej ważna jest ocena w zakresie kompetencji miękkich oraz nastawiania wobec rozwoju osobistego. W ostatnim czasie równie istotna jest znajomość języka obcego - na poziomie wskazanym w dokumentach wobec faktycznych umiejętności zaprezentowanych w pracy.

  Dodatkowo znaczenie może mieć komunikatywność, umiejętność wyrażania własnego zdania, samodzielność na stanowisku pracy. Ważne jest również przejawianie inicjatywy, związane z chęcią ulepszenia jakości oferowanych usług bądź towarów, a tym samym doskonalenie oferty przedsiębiorstwa i wykazywanie się zainteresowaniem wobec tego, co dzieje się w środowisku pracy, z którym związana jest spora część życia pracownika.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.