Gdzie zdobyć wiedzę z konkretnych ról zespołu scrumowego?
Zespół scrum to całkiem ciekawa jednostka nawet w świecie zarządzania. Wyróżnia się zdecydowanie pośród jakichkolwiek innych zespołów, z jakimi mamy do czynienia w szeroko pojętym biznesie. Czym dokładnie się tak wyróżnia?
Gdzie zdobyć dokładniejszą wiedzę na temat tego, jak działa taki zespół scrumowy? W tym celu idealnie wręcz sprawdzą się szkolenia scrum product owner, szkolenia scrum master oraz generalnie szkolenia scrum.
Zespół scrum - bardzo specyficzna jednostka
Przede wszystkim warto wiedzieć, czym w zasadzie takim wyjątkowym wyróżnia się zespół scrumowy. Otóż zasadniczo tym, że tutaj nie ma klasycznego lidera i jego podwładnych. Wyróżniamy natomiast trzy główne role w tym zespole.
Product owner to stanowisko najbliżej lidera, jednak nim nie będące. Zasadniczo bowiem product owner to osoba zajmująca się kontaktami z klientem, sprawdzająca na bieżąco, czy cel pracy albo poszczególne zadania nie powinny zostać zmienione, zarządzająca całą organizacją, sposobem rozdzielania zadań itp. Z kolei scrum master to osoba, która nadzoruje te wszystkie procesy pod kątem zastosowania metodyki scrum z zarządzania zwinnego czyli agile.
Trzecia rola zaś to zespół deweloperski. Co ważne - to nie są zwykli pracownicy, którzy tylko spełniają wolę swoich szefów. To wykwalifikowani specjaliści w tym, w czym się zajmują. W związku z tym wiele czynności wykonują w pełni samodzielnie.
Pozornie wydawałoby się, że taki zespół nie będzie miał w ogóle szans funkcjonowania. Niemniej tak zupełnie nie jest. Trzeba bowiem podkreślić, że zespoły scrum uważa się powszechnie za coraz lepszą formę zarządzania.
Gdzie zdobyć wiedzę z ról zespołu scrumowego?
Zespół scrum na pewno nie jest taki łatwy do zorganizowania. Skąd zdobyć większą wiedzę o tym, jak w zasadzie on funkcjonuje oraz jak wprowadzić jego zasady? Z pewnością pomogą w tym różne kursy i szkolenia.
Trzeba jednak podkreślić, że takie szkolenie product owner nie tylko jest przeznaczone dla osoby mającej w przyszłości zajmować dane stanowisko, lecz także dla wszystkich osób zarządzających mniej lub bardziej pośrednio zespołami, w których realizowany jest scrum.