Główne kryteria oceny pracownika.

Większość ludzi aktywnych zawodowo, jeśli zadać im pytanie o to jak szef ocenia ich pracę zapewne odpowie „nie wiem”. Mogą też żyć w przekonaniu, że skoro jeszcze wykonują swoją pracę, nie dostali wypowiedzenia, oznacza to, że pracę swą wykonują dobrze, w przeciwnym razie zostaliby przecież zwolnieni. Duża część przełożonych zapomina, że żeby pracownik mógł się rozwijać i dawać z siebie jeszcze więcej powinien znać obszary, które wymagają (z punktu widzenia pracodawcy) poprawy. 

zdjęcie - Główne kryteria oceny pracownika.
 
Większość ludzi aktywnych zawodowo, jeśli zadać im pytanie o to jak szef ocenia ich pracę zapewne odpowie „nie wiem”. Mogą też żyć w przekonaniu, że skoro jeszcze wykonują swoją pracę, nie dostali wypowiedzenia, oznacza to, że pracę swą wykonują dobrze, w przeciwnym razie zostaliby przecież zwolnieni.

Duża część przełożonych zapomina, że żeby pracownik mógł się rozwijać i dawać z siebie jeszcze więcej powinien znać obszary, które wymagają (z punktu widzenia pracodawcy) poprawy.
 
Nie wszyscy bowiem mają na tyle samokrytycyzmu, żeby samemu móc je zidentyfikować. Inni zaś będą uważać, że każdy z obszarów wymaga znacznej poprawy, choć niekoniecznie będzie to zgodne z prawdą. Każdy menadżer, któremu na sercu leży dobro zespołu powinien więc dbać o to, by jego pracownicy podlegali okresowym ocenom, które wskażą w jakim zakresie realizuje on założone cele i w jakich obszarach powinien się poprawić.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy chciałbyś żeby twoi pracownicy byli kreatywni, mieli zadaniowe podejście do problemów,  oraz byli rozwiązaniem dla wyzwań przed którymi stoi twoja firma? Zobacz: szkolenie kreatywność, szkolenie zarządzanie czasem, szkolenia z rozwoju osobistego.

Zanim postanowimy komuś udzielić informacji zwrotnej dotyczącej wykonywanych przez nią obowiązków należy w sposób jasny zdefiniować główne kryteria oceny pracownika. Niekoniecznie muszą one być wcześniej przedstawione pracownikowi, chociaż nie mogą wykraczać poza jego zakres obowiązków. I tak, jeśli jednym z jego obowiązków ma być np. dbanie o biznesowy wygląd biura, można w ramach oceny wziąć pod uwagę rodzaj ubioru noszony w pracy, czy ogólny wygląd zewnętrzny (chodzi o schludność i stosowność np. ubioru, a nie o urodę, czy tuszę).
 
Jeżeli ktoś ma ruchome godziny pracy (może zaczynać pracę między np. 8:00 a 10:00) to nie może negatywnie wpłynąć na jego ocenę fakt, że zaczyna pracę np. o 9:55 (jeśli oczywiście przepracuje pełne 8 godzin). Jeżeli natomiast ocenie będzie podlegać także coś, co wykracza poza jego obowiązki (np. to, co robi w godzinach pracy na komputerze służbowym), powinien o tym fakcie zostać poinformowany na początku pracy.

Oczywiście sama ocena powinna też być przeprowadzona w taki sposób, by pracownik wyszedł z niej zmotywowany do poprawy swoich działań, a nie zniechęcony i zdołowany. Tego jak oceny prowadzić, na co zwracać wagę, jak zadbać o komfort pracownika poświęcone są niejedne szkolenia wspomagające rozwój kompetencji menadżerskich.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.