Umiejętność prowadzenia skutecznych negocjacji to coś, co w biznesie jest najistotniejsze. Aby być skutecznym w rozmowach trzeba znać odpowiednie techniki negocjacji, wiedzieć, w którym momencie należy karty wyłożyć na stół, a kiedy wyciągnąć przysłowiowego asa z rękawa. W negocjacjach nigdy nie można okazać słabości. Tego i wielu innych rzeczy uczą gry negocjacyjne, które prowadzone są w ramach szkolenia negocjacji w biznesie.
Teoria nie poparta praktyką jest martwa i bezużyteczna. Dlatego negocjacji trzeba się uczyć wchodząc w interakcje z innymi. Najlepszym polem do tego typu działań są zajęcia z trenerem, który inicjuje różne sytuacje, w których każdy uczestnik szkolenia musi się odnaleźć. Manipulacja w grze jest dozwolona trzeba jednak z niej umiejętnie korzystać aby nie zostać zdemaskowanym. Gry uczą, że w negocjacjach nie należy pokazywać swoich słabości, bo wtedy od razu stoi się na straconej pozycji. Z drugiej strony nie można także swoją postawą dawać negocjatorom po drugiej stronie stołu do zrozumienia, że za bardzo nam zależy. W takim przypadku negocjacje można od razu uznać za przegrane.
Przed przystąpieniem do negocjacji trzeba ustalić jakie cele chce się osiągnąć. Gry negocjacyjne mogą opierać się o konkretny scenariusz, gdzie każdy otrzymuje określone role i pozycję negocjacyjną. Od niego zależy już tylko jak wykorzysta ją przy stole negocjacyjnym i czy odniesie wymierny sukces. Symulacje biznesowe pozwalają na poznanie w praktyce technik negocjacyjnych i ich analizę przez eksperta po przeprowadzonej grze. Pozwala to w realnym biznesie, dzięki rozwiniętej w czasie gry pamięci emocjonalnej, podejmować trafne decyzje kiedy przychodzi do negocjowania umów i warunków kontraktów. Warto przećwiczyć najpierw wszystkie strategie zanim dojdzie do realnego spotkania, gdzie nie będzie już miejsca na błędy i modyfikowanie swoich działań lub znacznie się ono zmniejszy. Wchodzenie w role i improwizowanie przydaje się czasem także podczas realnych kontaktów biznesowych.