Jak być dobrym liderem?

Celem każdej firmy jest osiągnięcie sukcesu. Najwięcej firm dąży zaś do osiągnięcia sukcesu sprzedażowego. Za sukces sprzedażowy odpowiedzialnych jest wiele rozmaitych czynników. Niektóre z nich są ze sobą powiązane,Menadżer zespołu w strukturze każdej firmy jest kluczową postacią. To on w dużej mierze decyduje o wzajemnych relacjach oraz wpływa na poziom zaangażowania pracowników w poszczególne zadania.

zdjęcie - (the_title())

 
Jak być dobrym liderem?

Menadżer zespołu w strukturze każdej firmy jest kluczową postacią. To on w dużej mierze decyduje o wzajemnych relacjach oraz wpływa na poziom zaangażowania pracowników w poszczególne zadania.

Każdy menadżer zespołu jest przywódcą, na którym spoczywa odpowiedzialność za zarządzanie pracownikami. Zatem niezwykle istotne jest, aby zespół pracowniczy miał takiego szefa, który posiada odpowiednie umiejętności przywódcze.

Zarządzanie pracownikami - jak być dobrym liderem?

Bycie liderem nie należy do łatwych zadań. Z chwilą zatrudnienia każdego pracownika który to staje się częścią zespołu szef musi wypracować sobie silną pozycję. Dobry, skuteczny oraz mający poważanie i szacunek menadżer zespołu to taki, który:

  • doskonale panuje nad swoimi emocjami oraz je kontroluje
  • jest zdecydowany i podejmuje zawsze świadomie oraz wyważone decyzje
  • potrafi dostrzec wady nie tylko zespołu lecz także swoje
  • łatwo dochodzi do porozumienia z innymi pracownikami
  • chętnie współpracuje z zespołem
  • budzi szacunek wśród członków zespołu
  • jest zdyscyplinowany oraz sumienny podczas wykonywania swoich obowiązków
  • swoją postawą motywuje oraz zachęca członków zespołu do pracy
  • potrafi odkryć potencjał w drugim człowieku
  • przynosi korzyści zarówno firmie, jak i pracownikom
  • wierzy w siebie i czuje się spełniony w tym co robi


Ponadto skuteczny lider posiadający odpowiednie umiejętności przywódcze pozwala osiągnąć swojej grupie wysokie wyniki. Osiągane korzyści, nie są tylko i wyłącznie związane z dobrymi wynikami finansowymi oraz sprzedażowymi. Wówczas to w takim zespole pracowniczym panuje dobra i przyjazna atmosfera, poczucie współodpowiedzialności za osiągnięcia oraz duże zaangażowanie w wykonywaną pracę.

Zarządzanie zespołem - skuteczne motywowanie pracowników

Jedną z najważniejszych funkcji lidera zespołu, w którym istnieje właściwe zarządzanie pracownikami jest odpowiednie motywowanie pracowników do pracy. Dobra organizacja pracy zespołu jest podstawą odniesienia pełnego sukcesu.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.



Dobrymenadżer zespołu powinien znać potrzeby swoich pracowników oraz umieć dopasować poszczególne działania do ich oczekiwań oraz umiejętności. Umiejętnie rozdzielone zadania pozwalają wykazać się poszczególnym pracownikom, co znacznie ułatwia liderowi właściwą ocenę wykonanych zadań.

Zarządzanie zespołem – motywacja oraz właściwa organizacja pracy zespołu

Co prawda zarządzanie zespołem nie jest łatwe, gdyż dla większości pracowników jednym z najważniejszych czynników wpływających na motywację do pracy są tylko i wyłącznie wysokie pensje oraz premie. Niemniej pełne zaangażowanie pracownika można osiągnąć poprzez stosowanie wielu sprawdzonych metod. Jednym ze skutecznych sposobów motywowania przez lidera pracowników do pracy jest zmiana ich obowiązków. Otóż zmniejszenie monotonii podnosi znacznie efektywność pracy oraz sprzyja rozwojowi pracownika.

Istotnym bodźcem identyfikowania się z firmą jest również włączenie pracowników w podejmowanie decyzji w sprawach istotnych dla całego zespołu.
Ponadto każdy doświadczony menadżer zespołu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wszyscy pracownicy chcą być doceniani za dobrze wykonaną pracę. Zatem pozytywny efekt mobilizacji do pracy można osiągnąć tylko wówczas, gdy pochwała zostanie udzielona w niedługim czasie po wykonaniu zadania. Niezwykle ważne jest to, aby była ona w pełni szczera, podparta argumentami oraz przekazana w odpowiedniej formie.

Z kolei krytyka czy wskazywanie błędów nigdy nie powinno się odbywać przy świadkach. Rozmowę dyscyplinującą z pracownikiem należy zawsze przeprowadzić w cztery oczy. Warto wówczas mu zasugerować, że ma możliwość poprawy swojego zachowania na przyszłość.

Będąc liderem trzeba zawsze pamiętać o tym, że partnerskie relacje z pracownikami oraz dobra atmosfera pomagają budować zgrany zespół, wyzwalają lojalność, zaangażowanie oraz kreatywność. Wspólne spotkania, prowadzenie rozmów oraz skuteczna komunikacja zawsze pozytywnie wpływają na motywację zespołu do pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.