Jak delegować zadania w zespole pracowniczym?

Delegowanie zadań to trudna sztuka, która wymaga wielu umiejętności. Dobry menedżer powinien zdawać sobie sprawę o zaletach i potencjale swoich podwładnych, równocześnie musi pamiętać, że każdy człowiek posiada pewne słabości, których nie jest w stanie pokonać.

Gamma - Jak delegować zadania w zespole pracowniczym?

   


  Delegowanie zadań to trudna sztuka, która wymaga wielu umiejętności. Dobry menedżer powinien zdawać sobie sprawę o zaletach i potencjale swoich podwładnych, równocześnie musi pamiętać, że każdy człowiek posiada pewne słabości, których nie jest w stanie pokonać. To pierwszy krok do odpowiedzialnego i skutecznego delegowania zadań tak, by ich wykonywanie przyniosło maksymalne zyski firmie przy zachowaniu komfortu pracy.

  Jakie obowiązki delegować?

  Delegowaniu powinny oczywiście podlegać wszystkie zadania, które nie wymagają obecności menedżera oraz te, które przez swoją prostotę stanowiłyby marnowanie czasu bardziej wykwalifikowanych pracowników. Ale także zadania wymagające specjalistycznej wiedzy, doświadczenia lub umiejętności powinny być delegowane do odpowiednich osób - każdy dobry menedżer wie, że nie jest najlepszy w każdej dziedzinie, lecz być może posiada właściwe osoby, które wykonają poszczególne zadania z właściwą starannością.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

  Czego nie delegować?

  Delegowaniu nie mogą podlegać strategiczne zadania, od których zależy przyszłość firmy i samego menedżera. W końcu on jest osobą, która odpowiedzialna jest za całokształt zadań zespołu i ponosi największą odpowiedzialność za wykonywane projekty. W niektórych przypadkach, szczególnie, gdy zespół tworzy wielu specjalistów z różnych branż, menedżer może oddelegować wymagające, odpowiedzialne zadania przy sprawowaniu stałej kontroli nad wszystkimi pracami. Rolą menedżera jest także wykonywanie zadań poufnych, których kierownictwo z różnych względów nie chce lub nie może przekazywać pracownikom niższych szczebli. Członkom zespołu nie powinniśmy także zlecać kontroli nad innymi uczestnikami projektu, którzy są na podobnym szczeblu w hierarchii firmy.

  Delegowanie zadań to wymagający proces, który wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Aby każdy obowiązek był wykonany z najwyższą starannością i zachowaniem profesjonalizmu, musimy wybierać osoby, które dokładnie wiedzą o oczekiwaniach i odpowiedzialności, jaka ciąży na nich wobec wykonywania danego zadania.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.