Jak delegować zadania?

Delegowanie zadań to dość trudna sprawa. Niestety natomiast bardzo ważna, ponieważ odpowiednie rozdzielenie zadań bardzo szybko przekłada się na wzrost zysków w firmie. Jeśli każdy pracownik robi rzeczywiście to, do czego jest stworzony i co mu najbardziej pasuje, to swoją pracę wykonuje chętnie i z zapałem. 

Gamma - Jak delegować zadania?

     

    Delegowanie zadań to dość trudna sprawa. Niestety natomiast bardzo ważna, ponieważ odpowiednie rozdzielenie zadań bardzo szybko przekłada się na wzrost zysków w firmie. Jeśli każdy pracownik robi rzeczywiście to, do czego jest stworzony i co mu najbardziej pasuje, to swoją pracę wykonuje chętnie i z zapałem. Jednak wbrew pozorom, delegowanie zadań nie wygląda tak, że pracownik przychodzi i mówi, co najbardziej lubi, ponieważ często sam nie jest świadomy swojego potencjału w jakiejś dziedzinie. Trzeba się domyśleć i pewne rzeczy przewidzieć. Co zatem trzeba brać pod uwagę podczas rozdzielania pracy? Jak delegować zadania?

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.



    Charakter danego pracownika

    Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę charakter danej osoby. Nie ma bowiem najmniejszego sensu zlecić wykonanie zadania wymagającego przykładowo - wielu rozmów z ludźmi, osobie, która jest nieco samotnikiem i preferuje bardziej własne towarzystwo. Z kolei osoba kochająca adrenalinę i przygody raczej nie wypełni szybko i z entuzjazmem stosu papierów. Weźmy zatem pod uwagę charakter pracownika.

    Podział grupy

    Warto także zauważyć, że każda grupa pracowników w pewnym momencie się nieco dzieli. Ktoś się z kimś bardziej przyjaźni, z innym tylko toleruje. Ktoś zaczyna być troszkę przywódcą, inny jest jego najbliższym przyjacielem. Ktoś jeszcze inny z kolei staje się nieco outsiderem. Warto wykorzystać te informacje. Na pewno bowiem lepiej będą współpracowały osoby, które się lubią, przywódcy zaś można dać bardziej odpowiedzialne zadanie, a z kolei outsiderzy często doskonale sprawdzają się w artystycznych i kreatywnych zadaniach.

    Hobby pracowników

    Warto także zainteresować się tym, jakie hobby mają dani pracownicy. Czasem bowiem okazuje się, że długo szukaliśmy np. technika informatyka do firmy, a tu jeden z naszych pracowników ma całą informatykę w małym palcu, ponieważ to jego pasja od wielu lat. Czasem też, jak dowiemy się, że np. ktoś lubi adrenalinę i ekstremalne sporty po pracy, można też wydelegować go do zadań wymagających podejmowania ryzyka i szybkich decyzji.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza