Delegowanie zadań to dość trudna sprawa. Niestety natomiast bardzo ważna, ponieważ odpowiednie rozdzielenie zadań bardzo szybko przekłada się na wzrost zysków w firmie. Jeśli każdy pracownik robi rzeczywiście to, do czego jest stworzony i co mu najbardziej pasuje, to swoją pracę wykonuje chętnie i z zapałem. Jednak wbrew pozorom, delegowanie zadań nie wygląda tak, że pracownik przychodzi i mówi, co najbardziej lubi, ponieważ często sam nie jest świadomy swojego potencjału w jakiejś dziedzinie. Trzeba się domyśleć i pewne rzeczy przewidzieć. Co zatem trzeba brać pod uwagę podczas rozdzielania pracy? Jak delegować zadania?
Charakter danego pracownika Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę charakter danej osoby. Nie ma bowiem najmniejszego sensu zlecić wykonanie zadania wymagającego przykładowo - wielu rozmów z ludźmi, osobie, która jest nieco samotnikiem i preferuje bardziej własne towarzystwo. Z kolei osoba kochająca adrenalinę i przygody raczej nie wypełni szybko i z entuzjazmem stosu papierów. Weźmy zatem pod uwagę charakter pracownika.
Podział grupy Warto także zauważyć, że każda grupa pracowników w pewnym momencie się nieco dzieli. Ktoś się z kimś bardziej przyjaźni, z innym tylko toleruje. Ktoś zaczyna być troszkę przywódcą, inny jest jego najbliższym przyjacielem. Ktoś jeszcze inny z kolei staje się nieco outsiderem. Warto wykorzystać te informacje. Na pewno bowiem lepiej będą współpracowały osoby, które się lubią, przywódcy zaś można dać bardziej odpowiedzialne zadanie, a z kolei outsiderzy często doskonale sprawdzają się w artystycznych i kreatywnych zadaniach.
Hobby pracowników Warto także zainteresować się tym, jakie hobby mają dani pracownicy. Czasem bowiem okazuje się, że długo szukaliśmy np. technika informatyka do firmy, a tu jeden z naszych pracowników ma całą informatykę w małym palcu, ponieważ to jego pasja od wielu lat. Czasem też, jak dowiemy się, że np. ktoś lubi adrenalinę i ekstremalne sporty po pracy, można też wydelegować go do zadań wymagających podejmowania ryzyka i szybkich decyzji.