Jak maksymalnie wykorzystać czas w pracy?

Wielu pracowników, a nawet menedżerów czy przedsiębiorców, nie potrafi właściwie zarządzać własnym czasie. Rozpraszanie uwagi, nieumiejętność określania priorytetów i niechęć do delegowania zadań to najczęściej popełniane błędy, które skutkują zmniejszeniem efektywności pracy.

zdjęcie - (the_title())


Jak maksymalnie wykorzystać czas w pracy?

Wielu pracowników, a nawet menedżerów czy przedsiębiorców, nie potrafi właściwie zarządzać własnym czasie. Rozpraszanie uwagi, nieumiejętność określania priorytetów i niechęć do delegowania zadań to najczęściej popełniane błędy, które skutkują zmniejszeniem efektywności pracy. Istnieje jednak kilka skutecznych i prostych narzędzi, które pomogą maksymalnie wykorzystać czas w pracy.

Macierz Eisenhowera

Macierz Eisenhowera to jedno z najbardziej popularnych i skutecznych narzędzi, które pozwala na sklasyfikowanie obowiązków oraz wykonywanie ich we właściwej kolejności. Technika ta dzieli czynności na cztery grupy:

  1. Ważne i pilne. Czynności, które muszą zostać wykonane niezwłocznie, a brak ich realizacji może mieć bardzo poważne konsekwencje (np. wysłanie pilnego pisma urzędowego).
  2. Nieważne i pilne. Czynności, które powinny zostać wykonane niezwłocznie, jednak brak ich realizacji nie będzie niósł za sobą wyjątkowo poważnych konsekwencji (np. czynności, które mają podnieść komfort pracy, takie jak zaktualizowanie programów komputerowych dla pracowników)
  3. Ważne i niepilne. Czynności o dużym znaczeniu, których termin wykonania jest stosunkowo długi (np. wykonanie zlecenia, którego termin przypada na przyszły tydzień).
  4. Nieważne i niepilne. Czynności, które mogą, lecz nie muszą być zrealizowane (zarówno wszelkie "zapychacze czasu", jak i czynności o bardzo niewielkim znaczeniu dla przedsiębiorstwa).

Delegowanie zadań kluczem do sukcesu

Wiele z naszych obowiązków może zostać oddelegowanych, zarówno do innych pracowników, jak i zewnętrznych firm. W tym drugim przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami, jednak pozwalają one ograniczyć czas i dostarczyć usługę w pełni profesjonalną.

Outsourcing - czyli delegowanie zadań do zewnętrznej firmy wykonawczej - sprawdza się szczególnie w przypadku usług specjalistycznych (prace porządkowe, procesy rekrutacyjne, reklama czy wdrażanie nowych systemów informatycznych).

Jak nauczyć się maksymalnego wykorzystania czasu?

Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na naukę maksymalnego wykorzystania czasu są kursy i szkolenia, które prowadzone są przed doświadczonych praktyków. Chcąc rozwinąć takie umiejętności jak zarządzanie czasem szkolenie powinno obejmować przede wszystkim metody i techniki, które pomogą nam w ustalaniu zadań i ich realizacji.

Dla bardziej zaawansowanych istnieje możliwość połączenia tego typu kursów z project management szkolenia tego typu stanowią kompleksową naukę wdrażania różnych metod zarządzania, które mogą podnieść nasze umiejętności w zakresie dysponowania własnym czasem w pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.