Jak można wykorzystać agile w codziennej pracy?

XXI wiek niesie za sobą wiele zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie agile do codzienności firmy. Co to jednak jest w ogóle to agile? Jak się ma do niego także popularny dzisiaj bardzo scrum? Jak wykorzystać agile w codziennej pracy?

Gamma - Jak można wykorzystać agile w codziennej pracy?


Jak można wykorzystać agile w codziennej pracy?

XXI wiek niesie za sobą wiele zmian. Jedną z nich jest wprowadzenie agile do codzienności firmy. Co to jednak jest w ogóle to agile? Jak się ma do niego także popularny dzisiaj bardzo scrum? Jak wykorzystać agile w codziennej pracy?

Scrum i agile - najważniejsze informacje

Przede wszystkim warto na początek powiedzieć nieco o samym agile i scrum. Agile to system zarządzania projektami, nastawiony na zwinność i elastyczność.

Zasadniczo wszelka biurokracja, formalności czy kwestie sztywnego planowania są tu mniej ważne niż dobry kontakt z klientem czy efektywność. Scrum natomiast to jedna z metodyk agile służąca otrzymaniu konkretnych bardzo produktów kierując się właśnie zasadami agile.

Generalnie wdrożenie scrum nie jest proste i konieczne tu będą różne kursy takie jak: szkolenie product owner, szkolenie scrum developer, szkolenia scrum master.

Scrum jest obecnie bardzo popularny z uwagi na to, że umożliwia otrzymanie konkretnego produktu, jednak jednocześnie korzystanie z pełnej swobody decyzyjności agile. Tutaj praca podzielona jest na poszczególne odcinki, zwane sprintami.

Podczas wykonywania sprintu, nie ma już możliwości swobodnego decydowania, poza nim - jak najbardziej. W scrum także charakterystyczny jest bardzo zespół złożony z product ownera, scrum mastera oraz scrum developera.

Scrum master to niejako przywódca duchowy - gani, motywuje, sprawdza, czy scrum jest dobrze stosowany. Product owner zajmuje się bardziej materialnymi kwestiami - kontaktami z klientem, negocjacjami, harmonogramem pracy. Scrum developer zaś to specjalista - pracownik zespołu, jednak mający pewną autonomię.

Agile w codziennej pracy

Czy jednak agile służy tylko do tworzenia projektu? Czy na co dzień to ono już nie znajduje żadnego zastosowania? Oczywiście, że znajduje! Trzeba bowiem zaznaczyć, że przecież, kiedy już wprowadzimy pewne reguły, to nie będą one zmieniane od razu po wyjściu z pracowni. Generalnie nawet nie trzeba się skupiać na tym, jak można wykorzystać agile, bowiem agile samo się wykorzysta i nam pomoże.

Choćby w tym, że pracownicy będą bardziej świadomi swojej wartości i znikną dysproporcje, jakie tworzą się w klasycznych zespołach między warstwą zarządzającą a resztą. Co więcej - będą oni także bardziej kreatywni i nastawieni na nieszablonowe rozwiązania.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza