Jak nauczyć się asertywności?

Asertywność jest pożądaną cechą nie tylko w życiu osobistym, ale także w pracy. Wiele pracowników ma duży problem z asertywnością np. gdy szef, bądź przełożony nakłada dodatkowe zadania, czy po raz kolejny karze zostać po godzinach. Oczywiście obowiązki w pracy trzeba znać i je wypełniać, ale również trzeba umieć odmawiać kiedy to konieczne.

   
  Asertywność jest pożądaną cechą nie tylko w życiu osobistym, ale także w pracy. Wiele pracowników ma duży problem z asertywnością np. gdy szef, bądź przełożony nakłada dodatkowe zadania, czy po raz kolejny karze zostać po godzinach. Oczywiście obowiązki w pracy trzeba znać i je wypełniać, ale również trzeba umieć odmawiać kiedy to konieczne.

  Asertywność ma znaczenie

  Warto umieć odmawiać i w wielu sytuacjach jest to wręcz obowiązkowe. Nie można bez przerwy zgadzać się na dodatkową pracę, czy też wypełnianie obowiązków innych osób w imię szeroko pojętej solidarności zawodowej. To wszystko rzutuje na nasze życie osobiste i brak czasu. Nie zależnie od szczebla odmawiać czasami trzeba. Również zarządzający mają problem, by skrytykować projekt podwładnego, bądź kazać mu go poprawić, gdy jest źle wykonany. A przecież należy pamiętać, że asertywność jest niekiedy potrzeba i nie jest ona wcale złą cechą. Musi być tylko odpowiednio stosowana w określonych sytuacjach.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak zachować life work balance? Jak nie bać się zmian? Jak opanować paraliżujący stres w życiu prywatnym i zawodowym? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Jak zachować równowagę w emocjach? Zapoznaj się z naszymi szkoleniami interpersonalnymi:szkolenie asertywność, stres szkolenie, zarządzanie czasem szkolenie.

  Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

  Jak odmawiać? Bądź asertywny

  Oczywiście asertywności trzeba także się nauczyć. Są osoby, które zawsze potrafią odpowiednio się zachować i zareagować w zależności od sytuacji, a gdy trzeba także odmówić. Niestety nie wszyscy dysponują tą cechą, ale warto popracować nad nią, gdyż dobrze pojmowana asertywność wzmacnia poczucie wartości, ale także samoocenę.
   
  Jedną z technik nauki asertywności jest technika, która nazywa się "Zdarta płyta" polega na wielokrotnym powtarzaniu argumentów, które miałyby potwierdzić nasze racje.

  Jeżeli szef po raz kolejny chce abyśmy zostali po pracy, ale my nie możemy tego zrobić ponieważ musimy zawieźć dziecko do logopedy, bo musimy stanowczo podać ten argument. Nawet kilkakrotnie trzeba go powtórzyć, jest wtedy duża szansa, że pracodawca zrozumie naszą negatywną odpowiedź.
   
  Warto także zadawać dociekliwe pytania, aby nasz rozmówca zrozumiał nasz punkt widzenia. Oczywiście niezależnie od sytuacji nigdy nie możemy podnosić głosu, czy też dać się sprowokować. Krzykiem, czy też przekleństwami nigdy nie uzyskamy odpowiednich rezultatów. Warto także wybrać się na warsztaty asertywności, gdzie dokładnie pozna się techniki i nauczy się je stosować.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.