Jak oceniać okresowo pracownika?

Praca na każdym stanowisku wymaga od pracownika wywiązywania się z obowiązków, odpowiedniego podejścia do zadań i efektywności. Aby oceniać, czy pracownik efektywnie realizuje zadania i w pełni wywiązuje się ze swoich obowiązków, a także czy jest kompetentną osobą na dane stanowisko można stosować różne techniki i metody. Jedną z nich, bardzo skuteczna jest okresowa ocena pracownika. 

zdjęcie - Jak oceniać okresowo pracownika?
 
Praca na każdym stanowisku wymaga od pracownika wywiązywania się z obowiązków, odpowiedniego podejścia do zadań i efektywności. Aby oceniać, czy pracownik efektywnie realizuje zadania i w pełni wywiązuje się ze swoich obowiązków, a także czy jest kompetentną osobą na dane stanowisko można stosować różne techniki i metody.
 
Jedną z nich, bardzo skuteczna jest okresowa ocena pracownika. Podczas takiej oceny należy porównać efektywność pracy danej osoby, jej umiejętności i sposób w jaki wykonuje swoje obowiązki z tym, jakie oczekiwania ma kierownik względem pracy na tym stanowisku, a także jakie standardy przyjęła firma.

Pracownik nie może zaniżać standardów, musi dostosować się do ogólnie przyjętych w przedsiębiorstwie zasad i pracować na właściwe funkcjonowanie firmy i jej rozwój, nie zaś powodować stagnację, bądź nawet przyczyniać się do klęski przedsiębiorstwa. M. in. własnie temu ma przysłużyć się okresowa ocena pracowników. Jak oceniać okresowo pracownika?
 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze szkolenia.

Dowiesz się m.in. jak budować zespół, jak wzmocnić motywację w sobie i organizacji, jak utrzymać najlepszych pracowników w firmie, jak skutecznie zarządzać projektami wg PMI.

W ocenie pracowników istotne jest, aby zarządzać personelem poprzez określanie standardów firmy i kontrolowanie, czy pracownicy dostosowują się do nich. Kierownik powinien na każdym stanowisku pracy określić, czego oczekuje się od pracownika. Na przykład, że pracownik powinien być kreatywny, chętnie podejmować się współpracy z innymi pracownikami, a także, że wszystkie zadania powinny być realizowane w wyznaczonym terminie.

Co pewien określony czas należy ocenić wszystkie działania i zachowania danej osoby w tym okresie. Należy sprawdzić, czy pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków w terminie, czy chętnie współpracuje z innymi i czy kreatywnie podchodzi do realizacji zadań.
 
Okresowa ocena pracowników pozwala ustalić, czy pracownik się rozwija, czy jest coraz bardziej przydatny w przedsiębiorstwie i czy dobrze rokuje. Ponadto, dzięki tej ocenie można również wyciągnąć wnioski względem całych działów przedsiębiorstwa i stwierdzić, co wymaga poprawy, jak likwidować ograniczenia w przedsiębiorstwie i w jaki sposób jeszcze lepiej pracować.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.