Jak odpowiednio dobrać role w scrum?

Scrum to jedna z metodologii, które umożliwiają zdobycie celów określonych w scrum. Specyficzne dla tej metodologii jest to, że występuje tu zespół scrum, w którym wyróżnić można trzy główne role. Są to product owner, scrum master oraz scrum developer.

zdjęcie - (the_title())


Jak odpowiednio dobrać role w scrum?

Scrum to jedna z metodologii, które umożliwiają zdobycie celów określonych w scrum. Specyficzne dla tej metodologii jest to, że występuje tu zespół scrum, w którym wyróżnić można trzy główne role. Są to product owner, scrum master oraz scrum developer. Jak odpowiednio dobrać je do różnych osób i co jest tutaj tak w zasadzie naprawdę istotne?

Scrum master - współczesny nauczyciel duchowy

To brzmi aż dziwnie, ale rzeczywiście w zespole scrum, scrum master odgrywa niejako rolę mistrza, nauczyciela duchowego, który pomaga, motywuje, gani, czuwa nad tym, aby wszystko odbywało się zgodnie z zasadami scrum.

Zasadniczo powinna to być osoba ciesząca się autorytetem, posiadająca duże umiejętności interpersonalne, łagodzenia konfliktów, motywowania. Co więcej - powinna to być także osoba naprawdę dobrze znająca się na metodologii scrum. Zdecydowanie konieczne jest także zainwestowanie tutaj w odpowiednio wysokiej jakości szkolenia scrum master.

Product owner - organizator i negocjator

Kim w takim razie jest product owner? Otóż jest to osoba zajmująca się szeroko pojętymi kontaktami z klientami. Dodatkowo to w zasadzie ona trzyma stery projektu, a na pewno już pod kątem organizacyjnym i rozdzielania zadań, ustalania terminów itp.

Tutaj także bardzo ważne są odpowiednie szkolenia scrum product owner. Osoba na tym stanowisku zatem powinna posiadać dość sporo cech naturalnego lidera. Taki product owner musi umieć dogadać się z różnymi osobami, negocjować, organizować...

Scrum developer

Teoretycznie wydawałoby się, że będą to zwykli pracownicy. Jednak zupełnie tak oczywiście nie jest. Scrum developerzy faktycznie podlegają pod product ownera i scrum mastera, jednak jednocześnie pracuje z naprawdę całkiem sporą dozą autonomii, która spokojnie pozwoli mu odpowiednio wykorzystać talenty.

Na koniec trzeba jeszcze dodać, że nie tylko product owner powinien przejść szkolenie product owner - przydałoby się, gdyby zainwestowały w niego również inne osoby związane chociażby z zatrudnianiem pracowników danej firmy itp.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.