Jak przygotować się do roli scrum mastera?

Scrum master – to wyjątkowa rola, która zdecydowanie nawiązuje nieco do dawnych czasów. Jak dokładniej przedstawiają się jej zadania i zakres odpowiedzialności? Co jest tutaj naprawdę szczególnie istotne?

zdjęcie - (the_title())


Jak przygotować się do roli scrum mastera?

Scrum master - to wyjątkowa rola, która zdecydowanie nawiązuje nieco do dawnych czasów. Jak dokładniej przedstawiają się jej zadania i zakres odpowiedzialności? Co jest tutaj naprawdę szczególnie istotne? W jaki sposób można w zasadzie przygotować się do roli scrum mastera? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Scrum master - charakterystyka roli

Co to w ogóle jest ten scrum master? Otóż jego rola nawiązuje do dawnych mistrzów. W pewnym momencie bowiem zauważono, że w zasadzie to uczyniono wielki błąd wprowadzając jednego kierownika na bardzo wiele osób, zwiększając dystans pomiędzy nim a pracownikami.

Stwierdzono, że generalnie powinno się wrócić do zespołu, w którym mamy jednego mistrza i czeladników. Z drugiej jednak strony w dynamicznym społeczeństwie nie do końca jest to już tak możliwe. dlatego też w scrum zespole powstał właśnie scrum master

Zasadniczo scrum master to przewodnik duchowy zespołu. Generalnie musi on naprawdę dobrze się znać na scrum - na jego zasadach itp. Bowiem to właśnie on jest odpowiedzialny za określenie, czy scrum na pewno jest dobrze stosowany, czy czegoś nie trzeba zrobić, poprawić, wdrożyć itp.

Dalej to także osoba, która łagodzi konflikty, motywuje, rozmawia, gani... W przeciwieństwie do niego product owner zajmuje się głównie sprawami organizacyjnymi, kwestiami związanymi z rozdzielaniem zadań, rozmowami z klientami itp.

Scrum master szkolenia - najważniejsze dla osiągnięcia sukcesu

Jak zostać dobrym scrum masterem? Tutaj zdecydowanie najważniejsze są szkolenia scrum master. Przeprowadzone profesjonalnie wyjaśnią dokładnie, na czym polegają zadania scrum mastera i jakie cechy oraz umiejętności powinien on w sobie wyrobić.

Szkolenia z innych ról w zespole scrum

Oczywiście jednak inni członkowie zespołu scrum powinni zainwestować w szkolenia odpowiednie dla swoich ról czyli np. w szkolenie scrum developer, czy też szkolenie product owner. Powinny w nie zainwestować także osoby zarządzające firmą tak, aby wiedzieć ogólnie jak przebiega praca w ich firmie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.