Jak skutecznie radzić sobie z emocjami?
Procesy emocjonalne w istotny sposób wpływają na prawidłowe funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie. To właśnie otaczająca nas rzeczywistość jest źródłem przeżywanych przez nas emocji oraz uczuć. Każdy człowiek przeżywa w specyficzny i różnorodny sposób napotykające go różnorodne sytuacje życia codziennego.
Czym są emocje?
Emocje są nieodłącznym elementem egzystencji każdego człowieka. Bardzo często towarzyszące nam stany emocjonalne wyrażamy poprzez radość, niemniej zdarza się że pojawiają się emocje negatywne, które to są przyczyną rozgoryczenia, płaczu, smutku, złości czy gniewu.
Emocje można w pewnym sensie nazwać uczuciami, które to towarzyszą nam w danym momencie. Ich charakterystyczną cechą jest to, że pojawiają się one zazwyczaj nagle i zawsze są związane z jakimś ważnym wydarzeniem. Wówczas to nasze myśli skoncentrowane są wokół jakiejś tematyki.
Co więcej emocje wywołują w nas także otaczający nas ludzie. Można więc jednoznacznie stwierdzić, że emocje są odpowiedziami na to, co spotykamy w życiu na swojej drodze.
W psychologicznym ujęciu emocje określa się jako proces, który nadaje wrażeniom subiektywną wartość. Stan związany z emocjami powiązany jest z psychiką człowieka i wpływają one zawsze na funkcjonowanie naszego ciała. Jako przykład można podać negatywną emocję jaką jest strach, któremu to zazwyczaj towarzyszy przyspieszenie czynności serca oraz wzmożenie potliwości. Ponadto może mu towarzyszyć czerwienienie się czy blednięcie oraz przyspieszony oddech.
Rodzaje negatywnych emocji
Zakres możliwych emocji negatywnych jest bardzo duży. W życiu codziennym bardzo często towarzyszą nam:
- emocje związane ze strachem - wówczas to towarzyszy nam niepokój, przerażenie czy onieśmielenie
- emocje związane ze wstydem którym to towarzyszy zażenowanie, wyrzuty sumienia, a często również upokorzenie
- emocje związane ze smutkiem którym towarzyszy zazwyczaj przygnębienie oraz żal
- emocje związane ze złością którym towarzyszy gniew, wściekłość oraz irytacja.
Jak skutecznie pracować nad emocjami?
Wiele osób często zadaje sobie pytanie jak skutecznie radzić sobie z negatywnymi emocjami. Co prawda powstało na ten temat mnóstwo książek, a jednak ciągle ludzie mają problemy z ich odczytywaniem, rozumieniem oraz właściwą komunikacją.
Nad emocjami można pracować samodzielnie. W tym celu wystarczy po prostu zastanowić się, skąd poszczególne negatywne stany biorą się w nas, a następnie skutecznie nad nimi pracować.
Radzenie sobie z negatywnymi emocjami zajmuje niezwykle ważne miejsce wśród umiejętności współżycia z ludźmi. Co prawda reakcje emocjonalne nie zawsze podlegają świadomej regulacji, niemniej można nauczyć się je kontrolować. Odpowiedni trening umożliwia modyfikowanie i skuteczne opanowanie emocji oraz ich ekspresji.
Właściwe rozumienie oraz kontrola własnych emocji wymaga określonych umiejętności, które to psychologowie określają jako inteligencja emocjonalna. Każdy człowiek o wysokiej inteligencji emocjonalnej potrafi doskonale rozszyfrowywać własne emocje oraz u innych osób i odpowiednio się nimi posługiwać. Potrafi on właściwie reagować na poszczególne stany emocjonalne oraz umiejętnie na nie wpływać.
Negatywne emocje - skuteczne metody ich kontroli
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne kontrolowanie negatywnych emocji. Wśród wielu z nich można wymienić:
- medytacje – czyli wyciszenie, opanowanie swoich myśli oraz koncentracja uwagi poprzez fiksację wzroku na pojedynczym obiekcie.
- działalność twórczą– wskazane jest, aby osoby wybuchowe, porywcze czy też wrażliwe przekładały swoje negatywne emocje w działalność twórczą. W tym celu można śpiewać, biegać tańczyć lub wykonywać inne czynności sprawiające nam przyjemność
- wizualizację emocji – często wyobrażenie sobie lęku, strachu, złości czy gniewu umożliwia zmierzenie się z problemem. Technika ta jest wykorzystywana w walce z zaburzeniami emocjonalnymi oraz nerwicowymi
- rozmowę – dialog z inną osobą wymusza dokładne sprecyzowanie tego, co się czuje, a to z kolei znacznie ułatwia zrozumienie własnych reakcji
- myślenie pozytywne zamiast negatywnego – problemy z emocjami zazwyczaj znikają, gdy człowiek potrafi je przewartościować i odnaleźć wewnętrzne poczucie harmonii
- uśmiech - nawet niewielki pomaga rozładować negatywne emocje i towarzyszące im ogromne napięcie
- koncentrację na oddechu – umożliwia ona zdystansowanie się do emocji oraz rozluźnienie całego organizmu
- muzykę relaksacyjną – pozwala on skutecznie ukoić zmysły, zredukować napięcie
Panowanie nad emocjami nie jest łatwe i często się zdarza, że praca samemu ze sobą nie wystarcza. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy psychologa czy psychoterapeuty, który to jest w stanie wskazać pacjentowi, w jaki sposób ma czytać własne emocje oraz w jaki sposób ma nie pozytywnie wpływać.