Jak wprowadzić do organizacji techniki zarządzania zespołem?

Zarządzanie zespołem – to bez wątpienia jest czasem dość trudne zadanie. W końcu bowiem mamy zarządzać osobami w różnym wieku, z różnym wykształceniem, sposobem komunikowania się, preferencjami. Takich zmiennych jest naprawdę całkiem sporo. Dlatego też warto nauczyć się zarządzania zespołem.

6 maja 2019
zdjęcie - Jak wprowadzić do organizacji techniki zarządzania zespołem?

 Jak wprowadzić do organizacji techniki zarządzania zespołem?

Zarządzanie zespołem - to bez wątpienia jest czasem dość trudne zadanie. W końcu bowiem mamy zarządzać osobami w różnym wieku, z różnym wykształceniem, sposobem komunikowania się, preferencjami. Takich zmiennych jest naprawdę całkiem sporo. Dlatego też warto nauczyć się zarządzania zespołem.

Jak skutecznie zarządzać zespołem?

Przede wszystkim jednak musimy sobie dokładniej powiedzieć, co jest problematyczne w zarządzaniu zespołem, na jakie sektory powinniśmy podzielić takie zagadnienie, aby wiedzieć, w jakich obszarach się rozwijać.

 1. Budowanie zespołu
  Na początku należy stworzyć zespół. Tu wyróżniamy dwa etapy. Pierwszy odnosi się do zatrudnienia odpowiednich osób na dane stanowisko, natomiast drugi - do stworzenia zespołu z owych zatrudnionych osób. Na początku zatem trzeba wiedzieć, kogo dokładnie chcemy zatrudnić. Już na wstępie należy także uważnie patrzeć, czy dane osoby na pewno będą umiały i chciały zgrać się jakoś. Czy np. nie zatrudniamy samych liderów, którzy będą konkurowali ze sobą. Dalej trzeba z tych ludzi, których zatrudnimy stworzyć zgrany zespół. Na pewno zaś żadna firma nie ma czasu czekać, aż taki proces integracji zajdzie naturalnie, dlatego też należy go przyspieszyć jak tylko się da. W grę wchodzą tu różne imprezy, wyjazdy itp.
 2. Strategia szefowania
  Zarządzanie zespołem to także wybór odpowiedniej strategii szefowania. Dla niektórych grup najlepsza będzie opcja szefa jako partnera, w innych firmach sprawdzi się model bez mała wojskowy. Wszystko zależy od zadań, jakie zespół ma wykonać oraz od charakteru samego zespołu.
 3. Zarządzanie pokoleniami
  Warto także mieć pełną świadomość tego, że poszczególne pokolenia zdecydowanie różnią się między sobą - także w zakresie funkcjonowania. A w firmie najprawdopodobniej będziemy mieć taką sytuację, że spotkamy się z kilkoma pokoleniami w jednej grupie. Albo też, że będziemy mieć pod sobą samych przedstawicieli pokolenia Y, które uznawane jest za dość oryginalne i na swój sposób trudne w zarządzaniu z uwagi przede wszystkim na zupełnie inny styl i życia i podejście do życia.
 4. Motywowanie pracowników
  Oczywiście trzeba także pochylić się nad zagadnieniem motywowania i angażowania pracowników. A także ich wzajemnej współpracy. W końcu to dzięki temu osiągniemy efektywne wyniki. Warto tu jednak stanowczo podkreślić, że motywowanie dla każdego pracownika będzie nieco inne.
 5. Szkolenia, konferencje, wyjazdy, talenty
  Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że techniki zarządzania zespołem obejmują także organizację szkoleń, kursów, dopasowanie ich do pracowników, pracę nad talentami itp. Umiejętności szefa czy lidera w tym zakresie naprawdę mają bardzo duże znaczenie.

Szkolenia - najważniejsza sprawa

Wróćmy zatem do tematu tego artykułu - jak wprowadzić do organizacji techniki zarządzania zespołem? Ano cóż - szkoląc się. Jak to zostało wspomniane jednak wcześniej techniki zarządzania zespołem odnoszą się do naprawdę wielu aspektów jego pracy. A zatem warto zainwestować w: współpraca w zespole szkolenie, budowanie zespołu szkolenie, kursy z zarządzania pokoleniem, z motywowania i z wielu, wielu innych dziedzin.

Oczywiście jednak nie wszystko na raz. Na początek warto podszkolić się w tym zakresie, który nam szczególnie kiepsko idzie. Co prawda niektóre teorie mówią też, że powinniśmy się skupić na zaletach, a to czego nie umiemy w ogóle zostawić na później. Generalnie każdy musi tutaj już sam podjąć decyzję.

Warto jednak zaznaczyć, że niezależnie od tego, co wybierzemy, trzeba dzisiaj naprawdę uważnie patrzeć na przeróżne szkolenia z zakresu technik zarządzania zespołem i ogólnie informacji biznesowych. Niestety bowiem nie ma żadnych regulacji odnośnie tego, kto prowadzi dane szkolenie - w zasadzie może to by nawet osoba, która nic nie wie, nie jest zrzeszona w żadnej organizacji. Dlatego też patrzmy uważnie na kompetencje i referencje organizatora szkolenia, jakie opinie i komentarze ma dana firma organizująca taki kurs oraz czy zdobędziemy konkretny certyfikat po ukończeniu kursu.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.