Jak zapewnić pracownikom komfort psychiczny?

Pracownik lepiej pracuje, kiedy odczuwa komfort psychiczny. Wtedy jego efektywność jest najwyższa. Dobre samopoczucie pracowników opłaca się więc i pracodawcom. Poczucie komfortu zapewnia wiarę w siebie.

zdjęcie - (the_title())


Jak zapewnić pracownikom komfort psychiczny?

Pracownik lepiej pracuje, kiedy odczuwa komfort psychiczny. Wtedy jego efektywność jest najwyższa. Dobre samopoczucie pracowników opłaca się więc i pracodawcom.

Poczucie komfortu zapewnia wiarę w siebie. Nie ma stresu. Działa się wtedy z większą pewnością i bardziej efektywnie. Pracodawca ma wiele możliwości, by zapewnić swoim pracownikom komfort psychiczny. Zacząć trzeba od zadbania o dobry klimat w firmie.

Atmosfera w miejscu pracy

Dobra atmosfera to coś nie do przecenienia. Sprawia, że pracownikom chce się pracować. Motywuje i zapewnia dobre samopoczucie. Trzeba dbać o jakość relacji w firmie. Pracownicy powinni czuć się ważni.

Zamawiając dla nich zarządzanie emocjami szkolenie, można im okazać swoją dbałość o nich. Każdy powinien czuć, że jest cenny dla firmy, w której spędza sporo godzin każdego dnia. Ważny jest sposób odnoszenia się zwierzchników do podwładnych. Musi być oparty na szacunku. Konieczne jest znalezienie równowagi między troską o wyniki a dbaniem o pracownika.

Wiedza z zakresu zarządzania stresem

Poza tym, że zapewni się dobre warunki, ważne jest, by pracownik umiał radzić sobie ze stresem. I złe emocje, i stres nie powinny być dla niego problemem. Dobrze, jeśli wzorem dla niego pod tym względem jest kierownictwo firmy.

Osoby będące na wyższych stanowiskach muszą być opanowane, asertywne i odporne na stres. Warto także, by pracownicy mogli zapisać się na szkolenie zarządzanie stresem. Będą mieć wiedzę, która pozwoli im dbać o swoje poczucie komfortu. Umożliwienie zdobycia takiej wiedzy to też element dbania o samopoczucie ludzi w firmie.

Jasne i sprawiedliwe zasady

Kolejnym ważnym czynnikiem, niezbędnym dla poczucia komfortu, są jasne reguły. Powinien być sprawiedliwy podział obowiązków. Premie powinny być przyznawane na jasnych i uczciwych zasadach. Chodzi o pewność, że zarobki zależą od jakości pracy i jej wyników. Podobna przejrzystość zasad powinna być w odniesieniu do awansowania. Pracownik musi czuć się sprawiedliwie traktowany.

Pracodawca ma możliwość zadbania o to, by pracownik czuł się komfortowo. Warto zatroszczyć się o ten aspekt funkcjonowania firmy. Korzystają na tym wszyscy, a pracownik wykonuje swoje obowiązki łatwiej i z większym zaangażowaniem.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.