Jaki jest cel negocjacji?
Negocjacja - to dzisiaj podstawowa forma zawierania praktycznie każdej umowy w firmie oraz bez mała czasem prowadzenia każdej rozmowy, ustalania obowiązków itp. Jak się zabrać do takiej negocjacji?
Wiele się mówi o tym że najważniejszy jest w niej sukces - tyle że należy zdać sobie sprawę w tego, że sukces wcale nie zawsze oznacza postawienie na swoim w stu procentach. Częściej jest tak, że najważniejszy jest cel, który może oznaczać zupełnie co innego...
Cele negocjacji
No właśnie - o co tu w zasadzie chodzi? Jak to jest możliwe, że celem negocjacji nie musi być koniecznie postawienie na swoim i posiadanie absolutnej racji? Wręcz przeciwnie - w zasadzie bardzo kiepski jest to cel negocjacji.
Zasadniczo bowiem udane negocjacje oznaczają to, że każda strona osiągnęła dokładnie to, co chciała, a przy okazji, nikt nie ucierpiał na tym, zarówno w zakresie materialnym, jak i psychofizycznym. O co tu bardziej chodzi?
Warto przytoczyć jakiś przykład. Przypadkowo dajmy na to, że chcemy odsprzedać zagranicznej firmie nasze koszule, które zostały z tego sezonu. Generalnie wyszły już one u nas z mody, więc wiemy, że do żadnego sklepu nie pójdą i jeśli ich nie sprzedamy za granicę to w zasadzie będziemy stratni.
Kupujący natomiast z jednej strony chętnie przyjmie te koszule, bowiem u niego w kraju spokojnie akurat przyjdzie zachodnia moda, jednak wiadomo - jego możliwości finansowe są mniejsze a ponadto wie, że my je musimy sprzedać.
Wie jednak też, że nam pojedyncza strata nie zaszkodzi, a jemu nie zdobycie towaru i straty w danym okresie mogą bardzo popsuć wszystko. Celem z obydwu stron zatem nie będzie osiągnięcie maksymalnej ceny - my wiemy, że sprzedamy po niższej cenie, on, wie, że nie kupi ich tak tanio.
Szkolenie dla handlowców - najważniejsza nauka negocjacji
To był jednak tylko dość podstawowy przykład. Aby tak naprawdę zgłębić tajniki negocjacji należy podszkolić się bardziej w ich zakresie, w czym właśnie pomogą szkolenia handlowe, takie jak także szkolenie telemarketing.