Jaki jest cel negocjacji?

Negocjacja – to dzisiaj podstawowa forma zawierania praktycznie każdej umowy w firmie oraz bez mała czasem prowadzenia każdej rozmowy, ustalania obowiązków itp. Jak się zabrać do takiej negocjacji?

zdjęcie - (the_title())


Jaki jest cel negocjacji?

Negocjacja - to dzisiaj podstawowa forma zawierania praktycznie każdej umowy w firmie oraz bez mała czasem prowadzenia każdej rozmowy, ustalania obowiązków itp. Jak się zabrać do takiej negocjacji?

Wiele się mówi o tym że najważniejszy jest w niej sukces - tyle że należy zdać sobie sprawę w tego, że sukces wcale nie zawsze oznacza postawienie na swoim w stu procentach. Częściej jest tak, że najważniejszy jest cel, który może oznaczać zupełnie co innego...

Cele negocjacji

No właśnie - o co tu w zasadzie chodzi? Jak to jest możliwe, że celem negocjacji nie musi być koniecznie postawienie na swoim i posiadanie absolutnej racji? Wręcz przeciwnie - w zasadzie bardzo kiepski jest to cel negocjacji.

Zasadniczo bowiem udane negocjacje oznaczają to, że każda strona osiągnęła dokładnie to, co chciała, a przy okazji, nikt nie ucierpiał na tym, zarówno w zakresie materialnym, jak i psychofizycznym. O co tu bardziej chodzi?

Warto przytoczyć jakiś przykład. Przypadkowo dajmy na to, że chcemy odsprzedać zagranicznej firmie nasze koszule, które zostały z tego sezonu. Generalnie wyszły już one u nas z mody, więc wiemy, że do żadnego sklepu nie pójdą i jeśli ich nie sprzedamy za granicę to w zasadzie będziemy stratni.

Kupujący natomiast z jednej strony chętnie przyjmie te koszule, bowiem u niego w kraju spokojnie akurat przyjdzie zachodnia moda, jednak wiadomo - jego możliwości finansowe są mniejsze a ponadto wie, że my je musimy sprzedać.

Wie jednak też, że nam pojedyncza strata nie zaszkodzi, a jemu nie zdobycie towaru i straty w danym okresie mogą bardzo popsuć wszystko. Celem z obydwu stron zatem nie będzie osiągnięcie maksymalnej ceny - my wiemy, że sprzedamy po niższej cenie, on, wie, że nie kupi ich tak tanio.

Szkolenie dla handlowców - najważniejsza nauka negocjacji

To był jednak tylko dość podstawowy przykład. Aby tak naprawdę zgłębić tajniki negocjacji należy podszkolić się bardziej w ich zakresie, w czym właśnie pomogą szkolenia handlowe, takie jak także szkolenie telemarketing.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.