Jakie etapy występują w negocjacjach?
Sztukę negocjacji bardzo trudno jest posiąść. Oczywiście lata wytężonej pracy sprawiają, że po jakimś czasie stajemy się twardym negocjatorem i nie odchodzimy łatwo od stołu. Na pewno jednak początki bywają trudne i warto brać udział w szkoleniach takich jak: szkolenia dla handlowców czy szkolenia negocjacje, po to, aby popracować chociażby nad pewnością siebie.
Wiedza praktyczna przyjdzie bowiem z czasem. Na samym początku przygody z negocjacjami w handlu warto rozpocząć od nabycia wiedzy teoretycznej, którą potem szybko przekujemy w praktykę.
Pamiętajmy więc o tym jak niesamowicie pomocny może okazać się zakup książek o szeroko pojętej tematyce negocjacyjnej. Nie da się również ukryć, że negocjacje powinny zostać właściwie przygotowane. Nie ma bowiem dobrych i skutecznych negocjacji bez wcześniejszego przygotowania.
Żaden szanujący swój czas negocjator nie zasiądzie do stołu bez uprzedniej refleksji nad tym jak negocjacje mają przebiegać. Wyróżnić można kilka podstawowych etapów negocjacji. Na pewno znaczącą rolę odgrywa wyżej już wspomniane przygotowanie.
Etap przygotowania się do negocjacji jest etapem, w którym warto zdać sobie sprawę z naszych oczekiwań. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: czego oczekuję po zakończeniu negocjacji? Warto zastanowić się bardzo dobrze nad udzieleniem odpowiedzi. Co ważne, etap przygotowania jest etapem, w którym warto współpracować.
Etap ten nigdy nie powinien być przygotowywany przez jedną osobę. Niezbędne są co najmniej dwie lub trzy. Kolejnym etapem negocjacji powinno być rzecz jasna przedstawienie swoich żądań i propozycji drugiej stronie.
Obie strony negocjujące muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad, na jakich powinny opierać się negocjacje. Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby zatroszczyć się o to, aby negocjacje zostały poprowadzone w miarę przyjaznej atmosferze.
Ważnym etapem jest przypieczętowanie negocjacji. Nie zapominajmy o podsumowaniu ustaleń i zaplanowaniu tego, w jaki sposób należałoby wdrożyć je w życie.