Jakie etapy występują w negocjacjach?

Sztukę negocjacji bardzo trudno jest posiąść. Oczywiście lata wytężonej pracy sprawiają, że po jakimś czasie stajemy się twardym negocjatorem i nie odchodzimy łatwo od stołu. Na pewno jednak początki bywają trudne i warto brać udział w szkoleniach.

zdjęcie - (the_title())


Jakie etapy występują w negocjacjach?

Sztukę negocjacji bardzo trudno jest posiąść. Oczywiście lata wytężonej pracy sprawiają, że po jakimś czasie stajemy się twardym negocjatorem i nie odchodzimy łatwo od stołu. Na pewno jednak początki bywają trudne i warto brać udział w szkoleniach takich jak: szkolenia dla handlowców czy szkolenia negocjacje, po to, aby popracować chociażby nad pewnością siebie.

Wiedza praktyczna przyjdzie bowiem z czasem. Na samym początku przygody z negocjacjami w handlu warto rozpocząć od nabycia wiedzy teoretycznej, którą potem szybko przekujemy w praktykę.

Pamiętajmy więc o tym jak niesamowicie pomocny może okazać się zakup książek o szeroko pojętej tematyce negocjacyjnej. Nie da się również ukryć, że negocjacje powinny zostać właściwie przygotowane. Nie ma bowiem dobrych i skutecznych negocjacji bez wcześniejszego przygotowania.

Żaden szanujący swój czas negocjator nie zasiądzie do stołu bez uprzedniej refleksji nad tym jak negocjacje mają przebiegać. Wyróżnić można kilka podstawowych etapów negocjacji. Na pewno znaczącą rolę odgrywa wyżej już wspomniane przygotowanie.

Etap przygotowania się do negocjacji jest etapem, w którym warto zdać sobie sprawę z naszych oczekiwań. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie: czego oczekuję po zakończeniu negocjacji? Warto zastanowić się bardzo dobrze nad udzieleniem odpowiedzi. Co ważne, etap przygotowania jest etapem, w którym warto współpracować.

Etap ten nigdy nie powinien być przygotowywany przez jedną osobę. Niezbędne są co najmniej dwie lub trzy. Kolejnym etapem negocjacji powinno być rzecz jasna przedstawienie swoich żądań i propozycji drugiej stronie.

Obie strony negocjujące muszą jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad, na jakich powinny opierać się negocjacje. Nie ulega wątpliwości, że dobrze byłoby zatroszczyć się o to, aby negocjacje zostały poprowadzone w miarę przyjaznej atmosferze.

Ważnym etapem jest przypieczętowanie negocjacji. Nie zapominajmy o podsumowaniu ustaleń i zaplanowaniu tego, w jaki sposób należałoby wdrożyć je w życie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.