Jakie istnieją modele komunikacji interpersonalnej?

Komunikacja interpersonalna zalicza się do najczęstszych form komunikacji. Z tego powodu na przestrzeni wielu lat opracowano różne modele tej formy komunikacji aby dzięki temu znacznie skuteczniej znaleźć odpowiednie sposoby komunikowania się.

zdjęcie - (the_title())


Jakie istnieją modele komunikacji interpersonalnej?

Komunikacja interpersonalna zalicza się do najczęstszych form komunikacji. Z tego powodu na przestrzeni wielu lat opracowano różne modele tej formy komunikacji aby dzięki temu znacznie skuteczniej znaleźć odpowiednie sposoby komunikowania się.

Przede wszystkim podział rodzajów komunikacji interpersonalnej wynika z faktu, na jakim poziomie się ona odbywa. O ile w życiu rodzinnym nie zawsze ma to tak duże znaczenie, o tyle w pracy zwłaszcza w firmach zatrudniających sporą ilość pracowników nabiera innego wymiaru.

Komunikacja interpersonalna może być przeprowadzona na poziomie faktycznym, kiedy to unika się emocjonalnego zaangażowania w rozmowę, operując jedynie faktami w dość prosty sposób.

Nieco odmienną formą jest z pewnością komunikacja na poziomie instrumentalnym, najczęściej stosowana w firmach. Ta forma ogranicza się zazwyczaj do wydawania poleceń, które mają być jasne i zrozumiałe dla drugiej osoby.

Jednakże komunikacja interpersonalna to nie tylko komunikacja werbalna, ale również mowa ciała czy zachowanie w czasie rozmowy. Oczywiście aby można było dostrzec te niuanse potrzebny jest odpowiedni trening komunikacji interpersonalnej.

Obecnie bez najmniejszego problemu można znaleźć odpowiednie szkolenia, których tematem są właśnie rodzaje komunikacji jak również nauka metod odpowiednich do każdego rodzaju. Szkolenie komunikacja wewnętrzna w firmie szczególnie polecane jest dla tych osób, których zadaniem jest kierowanie zespołem osób.

W związku z tym bowiem mają one nieco bardziej utrudnione zadanie, ponieważ poza odpowiednim przekazem własnym do członków zespołu muszą również dbać o zachowanie odpowiedniej komunikacji pomiędzy nimi.

Dlatego tez na szkoleniach dowiadują się jak wprowadzić zasady odpowiedniej komunikacji w zespole czy nawet tego, jak szybko wyłapywać i eliminować konflikty międzyludzkie. Do odpowiedniej komunikacji potrzebne są bowiem poprawne relacje, osoby które z jakichkolwiek powodów są ze sobą skłócone nie będą w stanie odpowiednio się porozumieć.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.