Jakie reguły i wartości reprezentuje scrum?

Scrum – to jest dzisiaj coś, o czym zdecydowanie coraz więcej się mówi. Jakie reguły i wartości reprezentowane są w nim? Poniżej postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie…

zdjęcie - (the_title())


Jakie reguły i wartości reprezentuje scrum?

Scrum - to jest dzisiaj coś, o czym zdecydowanie coraz więcej się mówi. Jakie reguły i wartości reprezentowane są w nim? Poniżej postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie...

Scrum i agile - krótkie wyjaśnienie pojęć

Na początek jednak warto powiedzieć trochę o tym, czym w zasadzie jest ten agile i scrum. Otóż agile to ogólna nazwa pewnego systemu zarządzania. Scrum zaś z kolei jest jedną z jej metodyk. Generalnie oba pojęcia odnoszą się do zwinnego zarządzania - elastycznego, umożliwiającego naprawdę swobodne podejście do zmieniającego się prężnie rynku.

Scrum - wartości i reguły

Jak to zaś przedstawiają się wartości i reguły scrum? Zespół ten przede wszystkim jest o tyle charakterystyczny, że składa się z trzech różnych ról. Mamy tu product ownera - osobę odpowiedzialną za wszelkiego rodzaju rozmowy i kontakty z klientem, organizację pracy itp.

Dalej jest scrum master, czyli osoba stanowiąca niejako przewodnika duchowego zespołu - doskonale znająca się na zasadach scrum, potrafiąca rozsądzać spory, rozmawiać, negocjować, łagodzić konflikty, motywować.

I jeszcze jest scrum developer, czyli niby zwykły pracownik, ale z drugiej strony świetnie znający się na swoim fachu, mający szerokie kompetencje i całkiem spory zasób możliwych do podjęcia decyzji. Zasadniczo więcej na temat tych ról oraz jak je wykonywać znajdziemy na takich kursach jak szkolenie scrum developer, szkolenie product owner, szkolenia scrum master.

Warto tylko podkreślić jedną ważną sprawę, a mianowicie to, że w scrum każdy pracownik jest doceniany i słuchany. Oczywiście scrum master i product owner pełnią pewną funcję nadrzędną, jednak w żaden sposób nie jest to władza absolutna, ponadto niejako muszą oni być zaakceptowani przez zespół ich reprezentują.

Dalej istotne w scrum jest także to, że najważniejszy jest klient- generalnie ludzie i elastyczne podejście stoją znacznie wyżej niż jakakolwiek biurokracja i sprawy formalne. Bardziej także liczy się zadowolenie klienta a efektu niż cokolwiek innego.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.