Jakie są poszczególne role w scrum?

Dzisiaj coraz większe znaczenie ma agile oraz jego metodyka scrum. Uznaje się bowiem, że zasadniczo obecnie naprawdę powinno się stawiać na metodykę zarządzania, która umożliwia sprawną pracę w zmiennych warunkach. Co to dokładniej oznacza?

zdjęcie - (the_title())


Jakie są poszczególne role w scrum?

Dzisiaj coraz większe znaczenie ma agile oraz jego metodyka scrum. Uznaje się bowiem, że zasadniczo obecnie naprawdę powinno się stawiać na metodykę zarządzania, która umożliwia sprawną pracę w zmiennych warunkach. Co to dokładniej oznacza?

Otóż agile wraz ze scrum pomagają skupić się na tym, co obecnie jest zdecydowanie najważniejsze - na prawidłowych relacjach z danym klientem i na dostarczeniu mu takiego produktu, jakiego ten rzeczywiście by chciał. Jak to jednak tak dokładniej wygląda w praktyce?

Jak wyglądają role w scrum?

Z zagadnieniem scrum i agile zasadniczo łączy się dość sporo pojęć. Jednymi z nich są właśnie role scrum. O co tutaj dokładniej chodzi? Otóż wyróżniamy trzy najważniejsze role w scrum. Przede wszystkim jest to Product Owner. To jest w zasadzie osoba będąca reprezentantem klienta. Generalnie to właśnie ona dba o to, aby przekazywać słowa klienta i ubierać je w konketne polecenia.

Trzeba bowiem zasadniczo podkreślić tutaj, że to właśnie product owner zajmuje się zasadniczo koordynowaniem pracy w zespole scrum. Co zatem w pełni naturalne, musi on także cieszyć się pewnym dość sporym autorytetem w firmie, inaczej niestety nic z tego nie wyjdzie.

Dalej mamy osobę określaną jako scrum master. Zasadniczo jest to niejako przywódca duchowy takiego zespołu. To on czuwa nad całym procesem agile, jego można zapytać o radę i wsparcie. Trzecią grupą jest zasadniczo cały zespół deweloperski.

Szkolenia scrum

Zasadniczo jednak określenie ról i nauczenie się pełnienia ich wcale nie są takimi prostymi sprawami. Warto tutaj naprawdę zainwestować w różnego rodzaju szkolenia, szczególnie zaś z zakresu tych dwóch ról, które wymagają jeszcze nieco większego doświadczenia itp. Mowa tu oczywiscie o product owner oraz scrum master.

Zasadniczo zatem osoby przeznaczone do pełnienia tych stanowisk powinny zainwestować w szkolenia scrum product owner, szkolenie product owner czy tez odpowiednio - szkolenia scrum master. To są naprawdę bardzo ważne inwestycje - tylko tak nauczymy się skutecznie pełnić te role.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.