Jakie są zasady dobrej komunikacji?

Dobra komunikacja to przede wszystkim taka, która pozwala unikać niedopowiedzeń i nieprzewidzianych sytuacji. Aby nie popełniać błędów podczas komunikacji warto jest poznać kilka zasad, które za to odpowiadają.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są zasady dobrej komunikacji?

Dobra komunikacja to przede wszystkim taka, która pozwala unikać niedopowiedzeń i nieprzewidzianych sytuacji. Aby nie popełniać błędów podczas komunikacji warto jest poznać kilka zasad, które za to odpowiadają.

Do najważniejszych zasad zalicza się między innymi to, aby nauczyć się słuchać swojego rozmówcy.

Specjaliści mówią o tak zwanym aktywnym słuchaniu czyli aby koncentrować się na tylko wypowiadanych przez inne osoby słowach, ale także zwracać uwagę na jego gesty i zachowanie, które często wyrażają znacznie więcej. To w wielu sytuacjach pozwala znacznie lepiej zrozumieć to co inna osoba chce przekazać.

Wśród ważnych w komunikacji zasad wyróżnia się także cierpliwość. Przerywanie rozmówcy co chwila, nie dając mu skończyć zaczętego wątku jest nie tylko oznaką jej braku, ale również postrzegane jest jako problem komunikacji interpersonalnej.

Ponadto należy wcześniej odpowiednio sprecyzować sobie cel rozmowy i unikać tematów, które nie są z nim związane. Do zasad skutecznej komunikacji zalicza się także odpowiednie konstruowanie poleceń, mowa tutaj przede wszystkim o tym, aby były one krótkie i jasne, nie pozostawiając drugiej stronie zbyt wiele miejsca na domysły.

Odpowiednia komunikacja ma bardzo istotną rolę w każdej firmie, dlatego też nie dziwi rosnące z każdym rokiem zainteresowanie szkoleniami, które zajmują się tym właśnie tematem. Szkolenie komunikacja wewnętrzna to jedne z tych, które cieszą się zainteresowaniem nie tylko samych pracowników, ale także firm.

Coraz więcej pracodawców uważa, że trening komunikacji interpersonalnej jest przydatny dla całej kadry pracowniczej i zleca przeprowadzenie dla nich odpowiednich szkoleń. Szczególne znaczenie ma szkolenie z komunikacji w zespole, zwłaszcza te przeznaczone dla osób, które nimi kierują.

Na ich barkach spoczywa bowiem największa odpowiedzialność za właściwą komunikację, poza tym że sami muszą jasno precyzować polecenia to jeszcze powinni dbać o to, aby jak najszybciej rozwiązywać powstałe w zespole konflikty. Niezwykle często są one przyczyną braku właściwej komunikacji, ponieważ osoby skonfliktowane ze sobą po prostu nie chcą rozmawiać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.