Kiedy kanban a kiedy agile?

Wiele przedsiębiorców często zadaje sobie to pytanie, kiedy w zasadzie powinni oni stosować kanban, a kiedy zaś agile. Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać. Z jakiego powodu? Przede wszystkim, że często mylimy tutaj różne pojęcia. Jak to?

zdjęcie - (the_title())


Kiedy kanban a kiedy agile?

Wiele przedsiębiorców często zadaje sobie to pytanie, kiedy w zasadzie powinni oni stosować kanban, a kiedy zaś agile. Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta, jakby się mogło wydawać. Z jakiego powodu? Przede wszystkim, że często mylimy tutaj różne pojęcia. Jak to?

Kanban, agile a scrum

Otóż średnio można wybrać agile lub kanban, ponieważ kanban stanowi niejako część agile. Generalnie rzecz ujmując agile jest to zarządzanie zwinne i w jego obrębie można wyróżnić różne metodyki. Najpopularniejszą metodyką jest scrum, zaś kanban stoi zaraz po niej. Warto jednak podkreślić, że kanban nie do końca jest stricte metodyką, tylko bardziej sposobem na optymalizację pracy. Pytanie zatem bardziej powinno brzmieć - kiedy wybrać kanban a kiedy scrum?...

Kanban a scrum

Generalnie rzecz ujmując kanban doskonale nadaje się do optymalizacji wszelkich procesów, które nie dają de facto materialnego rezultatu w postaci jakiegokolwiek produktu. Przykładem może być np. praca w call center itp. Warto jeszcze podkreślić, że kanban nadaje się wszędzie tam, gdzie zasadniczo nie trzeba w ogóle planować, ponieważ jakiś ogólny plan istnieje.

Szkolenia z agile i kanban

Można by takie ogólniki jak powyżej wymieniać długi czas. Jednak jeśli poważnie myślisz o swojej firmie, to w pewnym momencie trzeba jednak rozważyć szkolenia. One dadzą nam rzetelną, sprawdzoną wiedzę z danego zakresu, dzięki której będziemy w stanie określić, jakie rodzaj zarządzania będzie najbardziej adekwatny do naszej firmy i w jakie sposób go w zasadzie należy wprowadzić. Jakie szkolenia dokładniej się tutaj przydadzą?

Przede wszystkim, będzie to agile project management szkolenie. Najlepiej, żeby było ono prowadzone przez agile pm foundation, która oferuje naprawdę wysoką jakość oraz liczące się na rynku certyfikaty. Warto także zainwestować w szkolenia z poszczególnych ról scrum, czyli w szkolenia scrum developer, szkolenie product owner, szkolenie scrum master, a także w różne kursy z zakresu kanban.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.