Kiedy wprowadzamy metodę kanban?
Niemal każde szkolenie agile pokazuje nam, jak ważne w realizacji projektów jest właściwe podejście do ludzi, klienta i jakości. Z tego też względu coraz częściej stawia się na doskonalenie czynności, czy zasad w zespole. Jednym ze sposobów na doskonalenie działań i produkcji jest metoda kanban. Co wnosi w pracę zespołu? Kiedy warto ją wprowadzić?
Codzienna praca zespołu scrumowego jest bardzo złożona i nie łatwa. Z tego też względu do zespołu coraz częściej powoływane są osoby, które doskonale znają się na pracy w takim zespole, nie rzadko posiadają również certyfikat agilepm foundation.
Certyfikat ten jest bowiem świadectwem wysokich umiejętności i kompetencji w zarządzaniu projektami, co z pewnością jest bardzo istotne. Od osób, które ukończyły szkolenia scrum master oczekuje się przede wszystkim profesjonalizmu, wysokich kompetencji i dużych umiejętności w zakresie kierowania projektem i zespołem scrumowym.
Jeśli zespół pracuje nad doskonaleniem jakiegoś procesu, np. produkcji, często chce wykorzystać metodę kanban. Jak pokazują szkolenia scrum, wprowadzenie tej metody przez zespół scrumowy jest w pełni możliwe i łatwe. Powinno jednak być poprzedzone odpowiednimi szkoleniami lub kursami, które ułatwią rozsądne podejście do tego zadania.
Zdaniem specjalistów, metodę kanban powinno się wprowadzać zawsze, gdy zmniejsza się jakość produktu, czy też rośnie chaos i frustracja wśród pracowników. Wówczas mogą zaangażować się osoby, które ukończyły szkolenie product owner i mają doświadczenie w tym zakresie. Jeśli jednak współpraca z samym product ownerem nie jest wystarczająca, wówczas koniecznością może okazać się metoda kanban.
Jest to również metoda zwinna, która doskonale sprawdza się w wielu organizacjach i przedsiębiorstwach, dlatego staje się coraz częściej wykorzystywana. Przydatna jest zwłaszcza w szczególnie skomplikowanych i wymagających standaryzacji procesach. Z tego też powodu wprowadza się ją najchętniej wówczas, gdy jakiś proces wymaga tej standaryzacji, tak jak to jest np. w przypadku produkcji.