Kim jest mentor

Coraz więcej mówi się o mentoringu w korporacjach, choć do tej pory była to domena akademicka, bo to doskonały pomysł na pomaganie niedoświadczonemu pracownikowi w samorozwoju. Taką funkcję pełni osoba, która nie tylko jest już pracownikiem danej firmy i dobrze orientuje się, na czym polega praca i jak ją dobrze wykonać, ale dodatkowo ma zdolności społeczne i psychologiczne.

Gamma - Kim jest mentor


  Coraz więcej mówi się o mentoringu w korporacjach, choć do tej pory była to domena akademicka, bo to doskonały pomysł na pomaganie niedoświadczonemu pracownikowi w samorozwoju. Taką funkcję pełni osoba, która nie tylko jest już pracownikiem danej firmy i dobrze orientuje się, na czym polega praca i jak ją dobrze wykonać, ale dodatkowo ma zdolności społeczne i psychologiczne.

  Każdy nowy pracownik potrzebuje przeszkolenia na nowym stanowisku, często odchodzi się od szkoleń wykładowych na rzecz nadania komuś funkcji bezpośredniego trenera, który na bieżąco będzie reagował na problemy swojego podopiecznego.

  To sprawi, że nowy pracownik będzie wiedział, do kogo najlepiej zwrócić się o pomoc i nie mnożą się ścieżki odsyłania do kogoś innego, kto być może wie lepiej. Należy jednak pamiętać, że źródła rozwiązywania problemów mentor poszukuje w uczniu, trener może najwyżej podpowiedzieć, jak z danej sytuacji wyjść.


  To jednak nie jedyna funkcja przewodnika po firmie. Mentoring polega także na odnajdywaniu mocnych cech u pracownika i podpowiadaniu, jak swoje predyspozycje może wykorzystać w konkretnym działaniu. Oznacz to, że sam trener może się czegoś nauczyć czy znaleźć inne drogi do radzenia sobie z problemami.

  Korzyść jest zatem obustronna. To powoduje sytuacje, w których uczeń i mentor mogą być sobie w pewnym sensie równi. Trener nigdy też nie powinien narzucać czegoś, pouczać czy udzielać dobrych rad, a raczej wspólnie z uczniem poszukiwać nowych ścieżek działania, a także motywować do pracy i podejmowania nowych wyzwań.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  Celem mentoringu jest samorozwój i umiejętność radzenia sobie z problemami które stają na zawodowej ścieżce. To dlatego ogromnie ważne jest umiejętny wybór mentorów, chodzi głównie o to, żeby to były osoby, które naprawdę znają się na tym co robią, a nie tylko szukają nowych możliwości otrzymania podwyżki dzięki podjęciu nowych wyzwań.

  Na rynku szkoleń są także dostępne kursy poświęcone właśnie osobom, które pragnęłyby zostać w przyszłości mentorami, podczas których można zdobyć również wiedzę z zakresu psychologii w biznesie.


  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.