Kim jest product owner w zespole scrumowym?

Scrum to obecnie coraz prężniej funkcjonująca metodyka z zakresu agile, czyli zwinnego zarządzania. W zasadzie stosuje ją obecnie coraz to więcej firm. Jednak jest to też metodyka, która wprowadza wiele nowych pojęć.

zdjęcie - (the_title())


Kim jest product owner w zespole scrumowym?

Scrum to obecnie coraz prężniej funkcjonująca metodyka z zakresu agile, czyli zwinnego zarządzania. W zasadzie stosuje ją obecnie coraz to więcej firm. Jednak jest to też metodyka, która wprowadza wiele nowych pojęć.

Przykładowo zaliczyć do nich można chociażby takie pojęcie jak scrum owner - to jedna z ról w zespole scrum. Trzeba zaznaczyć, że do pełnienia tych ról także potrzebne są odpowiednie szkolenia scrum developer, szkolenia scrum master. Czym ona dokładniej się charakteryzuje?

Product owner - najważniejsze zagadnienia

No właśnie - o co w zasadzie chodzi tutaj z tym product ownerem? Otóż jest to osoba, która odpowiedzialna jest za różnego rodzaju kontakty z klientami. Warto bowiem mieć to na uwadze, że w scrum i agile bardzo ważny jest regularny feedback od innych zespołów i klienta, że na pewno idziemy w dobrym kierunku.

Generalnie wychodzi się z założenia, że regularna kontrola jakości naprawdę bardzo dużo poprawia w zakresie właśnie redukowania strat i niezadowolenia klientów. Dalej product owner także ustala harmonogramy, przydziela zadania, sprawdza wywiązywanie się z tych zadań itp. Wszystko do tej pory wygląda w zasadzie jak praca kierownika prawda? Jednak nie do końca tak jest...

Zanim jednak przejdziemy do kwestii tego, jakie zadania mają inne role w zespole scrum i dlaczego product owner nie do końca wcale jest liderem, warto powiedzieć, że aby być on naprawdę dobrym product ownerem, to musi najpierw odbyć stosowne szkolenie product owner.

Kierownik a product owner

Co odróżnia product ownera od kierownika? Przede wszystkim zadania, jakie pełni scrum master. Product owner bowiem niespecjalnie zajmuje się tym, czy w zasadzie to jego działania zgadzają się ze scrum.

Co więcej także choć rozdziela pracę itp to jednak nie ma za zadanie łowić talentów, obserwować, kto i jak sobie z czymś radzi, ganić, motywować itp. to wszystko są zadania scrum mastera, który jest niejako duchowym przewodnikiem zespołu.

Co więcej sam scrum developer, czyli pracownik, nie jest szarym pracownikiem, lecz specjalistą w swojej dziedzinie, mogącym o całkiem wielu rzeczach decydować.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.