Komu i jak delegować obowiązki?

Zazwyczaj delegowanie obowiązków kojarzy się z sytuacją, kiedy wciskamy komuś swoje zadania i czekamy, że wszystkie sprawy się wyjaśnią, czyli pewnego rodzaju „zrzucanie z siebie ciężaru” i przerzucanie go na inną osobę. Jednak w rzeczywistości delegowanie obowiązków nie na tym polega, a jego funkcją jest odpowiednie rozłożenie pracy na kilka osób, w celu przyspieszenia i zoptymalizowania czasu realizacji danego procesu.

   
  Zazwyczaj delegowanie obowiązków kojarzy się z sytuacją, kiedy wciskamy komuś swoje zadania i czekamy, że wszystkie sprawy się wyjaśnią, czyli pewnego rodzaju „zrzucanie z siebie ciężaru” i przerzucanie go na inną osobę.

  Jednak w rzeczywistości delegowanie obowiązków nie na tym polega, a jego funkcją jest odpowiednie rozłożenie pracy na kilka osób, w celu przyspieszenia i zoptymalizowania czasu realizacji danego procesu.

  Przekazanie zadania ma dwa podstawowe wymiary. Pierwszy z nich to jednorazowe przekazanie obowiązku, zadania do realizacji. Po wykonaniu danej czynności czy przeprowadzenia akcji, kolejna podobna sytuacja będzie musiała zostać zaanonsowana.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

  Należy tu podkreślić, że zadanie zostaje w rękach przełożonego. Drugim rodzajem jest trwałe oddelegowanie obowiązków. Pracownik, któremu się zleca pakiet obowiązków do wykonania, jest za nie odpowiedzialny przez cały czas, aż do momentu odwołania go przez przełożonego. Pracownik nie musi konsultować w tym przypadku wszystkiego z przełożonym, bo to on sam będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie procesu od początku do końca.

  Jednak nawet w przypadku trwałego przeniesienia obowiązków na inną osobę, to manager jest odpowiedzialny za kontrolę wykonywanych zadań, koordynacja – w przypadku gdy różne działania różnych osób mają jeden wspólny cel, a także bieżące doradzanie i wyjaśnianie sytuacji problemowych, gdy pracownik z danym zadaniem sobie nie radzi czy ma jakiekolwiek wątpliwości, które mogłyby negatywnie wpłynąć na realizację procesu.

  Funkcją managera jest także analiza postępów i ewaluacja zakończonych procesów. Ocena końcowa ma ogromne znaczenie, a jeżeli pracownik dobrze wywiązuje się z powierzanych mu zadań, warto go docenić i wyrazić to w wybrany sposób, by podtrzymać jego motywację do dalszego działania w przyszłości.

  Delegowanie obowiązków wymaga od managera zaangażowania i poznania umiejętności każdego pracownika. To właśnie dobór odpowiedniej osoby do danego zadania ma kluczowe znaczenie. Oczywistym wydaje się, że jeżeli oddelegujemy do jakiegoś zadania osobę, która nie ma predyspozycji w danym zakresie, to nie otrzymamy satysfakcjonującego rezultatu.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.