Jak powinna wyglądać komunikacja wewnętrzna w miejscu pracy?

Nie da się ukryć, że w przypadku każdej firmy, niezależnie tak naprawdę od profilu jej działalności, to właśnie pracownicy stanowią podstawę i motor napędowy do jej funkcjonowania. Dlatego też bardzo często jest tak, że im bardziej pracownicy są zmotywowaniu, tym szanse przedsiębiorstwa na wygenerowanie większych zysków w znaczący sposób wzrastają.

zdjęcie - (the_title())


Jak powinna wyglądać komunikacja wewnętrzna w miejscu pracy?


Nie da się ukryć, że w przypadku każdej firmy, niezależnie tak naprawdę od profilu jej działalności, to właśnie pracownicy stanowią podstawę i motor napędowy do jej funkcjonowania. Dlatego też bardzo często jest tak, że im bardziej pracownicy są zmotywowaniu, tym szanse przedsiębiorstwa na wygenerowanie większych zysków w znaczący sposób wzrastają.

Jednak aby firma mogła zrealizować jak najwięcej zamówień, starając się przy tym możliwiej jak najbardziej sprostać oczekiwaniom klientów, przy jednoczesnym usprawnianiu funkcjonowania i pracy każdego z działów w przedsiębiorstwie, absolutnie niezbędna jest prawidłowa komunikacja, bez której osiągnięcie sukcesów nie tyle jest znacznie trudniejsze, o ile w zdecydowanej wi, większości przypadków nawet i niemożliwe do osiągnięcia.

Wewnętrzna komunikacja w przedsiębiorstwie niemal zawsze ma ogromny wpływ na to, czy dana organizacja osiągnie sukces czy może poniesie klęskę w biznesie.

Jak się okazuje w praktyce, najważniejszym zadaniem wewnętrznej komunikacji, jest zadbanie o to, aby pracownicy oraz wszystkie inne osoby związane z firmą otrzymały właściwe i rzetelne informacje w odpowiednim czasie.

Takie działanie będzie miało nie tylko ogromny wpływ na funkcjonowanie i kondycję firmy, ale również na budowanie jej pozytywnego wizerunku na rynku, co może mieć wpływ na ilość zleceń, do których przedsiębiorstwo ma szanse przystąpić i wykazać się swoimi umiejętnościami.

Osoby odpowiedzialne za działanie przedsiębiorstwa doskonale powinny zdawać sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie ma prawidłowa komunikacja wewnętrzna w miejscu pracy na efektywność działania i biznesowe sukcesy przypadające w udziale danej jednostce organizacyjnej.

Dla właściwej wewnętrznej komunikacji w miejscu pracy unikać należy przede wszystkim szkodliwych i zgubnych plotek, w stosunku do innych pracowników organizacji. Niezbędne jest także informowanie osób zainteresowanych o wydarzeniach, ważnych projektach i zmianach jeszcze przed ich wdrożeniem, przekazywane przez osoby zajmujące się rozdzielaniem zadań pomiędzy poszczególnymi pracownikami.

Dobra komunikacja zakłada, że każdy w odpowiednim momencie powinien dowiedzieć się o tym, jakie zadania stoją przed nim do wykonania.

Co ważne, musi skupiać się na sobie i na swoich celach, a nie na zadaniach powierzonych innym osobom, których cele działania w żaden sposób nie są z nim powiązane.

Dobra komunikacja wewnętrzna charakteryzuje się także tym, że w odpowiednim momencie każdy z pracowników ma szansę na otrzymanie krótkiej, ale treściwej odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Dobra komunikacja wewnętrzna w przedsiębiorstwie może mieć bardzo duży wpływ na to, czy dany pracownik traktuje swoją pracę jako przykry obowiązek czy ciekawe doświadczenie. W pierwszym przypadku nie jest on odpowiednio zmotywowany do działania, przez co komunikacja z nim w pewnych kwestiach może być nieco utrudniona, przede wszystkim dlatego, że niezbyt zależy mu na właściwym dopełnianiu zawodowych obowiązków.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie z profesjonalnej obsługi klienta - profesjonalna obsługa klienta jest kluczowa w budowaniu wizerunku urzędu. Oczekiwania klientów urzędu znacznie wzrosły, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie pracowników urzędu by prawidłowo obsługiwali klientów. Na szkoleniu uczestnicy pogłębią zwoją wiedzę z zakresu komunikacji, asertywności, sytuacji trudnych, oraz zostaną gruntownie przygotowani do profesjonalnej obsługi klienta w urzędzie.

Mogą Cię również zainteresować: mobbing szkolenie, szkolenia dla administracji publicznej.

Tu dobrym wyjściem z sytuacji traktowania życia zawodowego jako koniecznego obowiązku może być udzielanie pracownikowi za jego efektywną prace dodatkowych bonifikat, nie koniecznie w postaci pieniężnej (mogą być do np. atrakcyjne zakupowe rabaty, , wejściówki na koncert, karnety na basen bądź na siłownię i wiele innych, tu możliwości jest naprawdę mnóstwo).

Bardzo ciekawymi elementami, w mniejszym czy większym stopniu wspomagającymi poprawę wewnętrznej komunikacji mogą być między innymi:

  • specjalne mailingi wysyłane do pracowników o pozytywnym wydźwięku, motywujące ich do działania i zachęcające do podjęcia wyższego wysiłku zawodowego,
  • pracownicze wortale,
  • specjalna skrzynka pomysłów i uwag, do których anonimowo swoje wypowiedzi wrzucić może każdy z pracowników, jeśli tylko będzie miał w danym momencie taką potrzebę,
  • specjalne spotkania z pracownikami (indywidualne lub organizowane grupowo),
  • imprezy firmowe/ wyjazdy organizacyjne,
  • konkury dla pracowników z atrakcyjnymi dla nich nagrodami (warto dodać, że nie zawsze muszą być to nagrody pieniężne).

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.