Mapa myśli, czyli inny sposób zapamiętywania

XXI wiek wymaga od nas coraz to pojemniejszej pamięci. Musimy co rusz coś zapamiętywać, kreować, przekładać – dla wielu z nas nie jest to łatwe, przez co nie radzimy sobie czasem w korporacjach czy na różnych stanowiskach. Co można z tym problemem począć?

zdjęcie - (the_title())

 
Mapa myśli, czyli inny sposób zapamiętywania

XXI wiek wymaga od nas coraz to pojemniejszej pamięci. Musimy co rusz coś zapamiętywać, kreować, przekładać - dla wielu z nas nie jest to łatwe, przez co nie radzimy sobie czasem w korporacjach czy na różnych stanowiskach. Co można z tym problemem począć?

Różne sposoby zapamiętywania

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że każdy z nas zapamiętuje nieco inaczej. Zresztą idźmy do najprostszych sposobów - czy ubieramy się tak samo? Czy wypowiadamy się w ten sam sposób? Oczywiście, że nie! Dobrym pomysłem jest zresztą zrobienie pewnego eksperymentu. Otóż weźmy poprośmy, aby każdy z naszych pracowników opowiedział, co się działo na porannym zebraniu - to, co najlepiej zapamiętał. Generalnie na pewno wiele osób powie treść przemówienia kierownika, inni jednak dokładniej opiszą bluzkę koleżanki obok, zapach jedzenia, jaki dobiegał z bufetu, czy też nawet niektórzy opiszą, jaki wzór na ścianie tworzyło słońce. I nie chodzi tu o to, że nie uważali i nie słuchali. Innym eksperymentem może być wygłoszenie mowy do naszych pracowników. Kiedy zapytamy każdą osobę oddzielnie, co z niej zapamiętała, to wydawać by się mogło, że wygłosiliśmy bez mała kilka różnych mów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy chciałbyś żeby twoi pracownicy byli kreatywni, mieli zadaniowe podejście do problemów,  oraz byli rozwiązaniem dla wyzwań przed którymi stoi twoja firma? Zobacz: szkolenie kreatywność, szkolenie zarządzanie czasem, szkolenia z rozwoju osobistego.

Wracając jednak do meritum - każdy z nas inaczej myśli i inaczej zapamiętuje. Standardowe sposoby nauki, tak długo stosowane w szkole czy na studiach jak notowanie, przepisywanie itp. angażują tak naprawdę tylko jedną półkulę mózgu - lewą, odpowiedzialną za logikę, pamięć itp. Tymczasem często w ogóle nie uaktywniamy naszej prawej półkuli - wyobraźni.. W efekcie zapamiętywanie jest połowicze... Co gorsza zaś u osób, które mają naturalnie bardziej rozwiniętą prawą półkulę - np. Ci śpiewający, malujący, chodzący podczas nauki.. no cóż u nich klasyczne metody jeszcze gorzej się sprawdzają.

Mapa myśli - doskonały sposób

Warto zatem wypróbować nieco inną metodę a mianowicie mapę myśli. O co tutaj chodzi? Otóż o to, aby wszelkie informacje, wszystko to, czego się uczymy zacząć przedstawiać przy pomocy swego rodzaju drzewa. Jak to dokładniej wygląda? W środku znajduje się to, co jest najważniejsze - hasło spajające całą resztę informacji. Dalej stopniowo w różnych kierunkach prowadzimy linie niczym korzenie rozchodzące się na boki, rozgałęziające się i niosące ze sobą jeszcze więcej informacji. Co bardzo istotne - nie musimy się tu ograniczać tylko i wyłącznie do słów. Jak najbardziej dozwolone a nawet polecane jest stosowanie różnych symboli, rysunków, oznaczeń. Jeśli zaś już piszemy - łączmy to z obrazkiem, stosujmy różnej wielkości litery, podkreślajmy najważniejsze sprawy. Warto jeszcze dodać, że wskazane jest używanie co najmniej trzech barw.

Szkolenie z tworzenia map myśli

Brzmi to abstrakcyjnie prawda? Oczywiście - dla każdego na początku tworzenie mapy wydaje się dość trudne, tym bardziej że jest to dla większości z nas całkowicie nowy sposób zapamiętywania i rozumienia. Wiele osób na początku też nie za bardzo rozumie, o co w zasadzie chodzi w mapach myśli i niestety próbuje zracjonalizować je i uschematyzować. Dlatego też warto jednak zainwestować w szkolenie z map myśli. Jeśli wybierzemy naprawdę dobrą firmę szkoleniową, to szybko zrozumiemy i nauczymy się stosować mamy myśli, co z pewnością przełoży się także na ogólnie pojęte łatwiejsze życie.

Mapy myśli w firmie

Jednak w zasadzie - każdy na pewno zrozumie, dlaczego warto inwestować w taki kurs tak po prostu dla samego siebie. Ale po co jako pracodawca czy kierownik mamy inwestować w coś takiego dla naszych pracowników? Otóż zauważmy, że mapy myśli przydadzą nam się w bardzo wielu, codziennych biznesowych sytuacjach. Mogą one przypominać wszystkim o najważniejszych postulatach zebrania, pomóc nam rozdzielić zadania, twórczo skonstruować plan całego projektu, zapamiętać nowe słowa, plan wykonywania różnych czynności i wiele, wiele innych. Słowem - mapy myśli doskonale pomagają nam w wielu biznesowych sytuacjach. Odpowiednie szkolenia z tworzenia map myśli w biznesie na pewno bardzo szybko zaczną procentować! Podkreślmy jednak najważniejszą sprawę - szkolenia muszą być naprawdę dobre oraz muszą dotyczyć map myśli w biznesie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.