Na czym polega skuteczna i efektywna nauka?

Każdy z nas uczy się przez całe życie. Przyswajamy zarówno wiedzę deklaratywną – o  suchych faktach jak i wiedzę proceduralną – czyli o tym jak działać. Często przyswajamy pewne wiadomości nawet wtedy, gdy do końca nie jesteśmy tego w pełni świadomi oraz wtedy, gdy życie nas doświadcza.

zdjęcie - (the_title())

 
Na czym polega skuteczna i efektywna nauka?

Każdy z nas uczy się przez całe życie. Przyswajamy zarówno wiedzę deklaratywną – o  suchych faktach jak i wiedzę proceduralną - czyli o tym jak działać. Często przyswajamy pewne wiadomości nawet wtedy, gdy do końca nie jesteśmy tego w pełni świadomi oraz wtedy, gdy życie nas doświadcza, dając nam wówczas szanse na wyciąganie poszczególnych wniosków oraz naukę na błędach. Nauka powinna być zawsze skuteczna oraz w pełni efektywna.

Na czym polega efektywna nauka?

Jest to nauczanie w pełni skuteczne oraz ekonomiczne. Oceniając efektywność nauki należy zawsze wziąć pod uwagę środki, które to zostały zainwestowanie w osiągniecie określonego celu. Zalicza się do nich zawsze czas, ilość niezbędnych powtórzeń materiału, a czasem także finanse, jeśli np. uczestniczymy w płatnym kursie.
Najbardziej efektywna nauka to taka która w stosunkowo krótkim czasie pozwala na dogłębne poznanie materiału bez nadmiernego eksploatowania swoich sił, a która jednocześnie daje satysfakcję oraz zadowolenie z osiągnięcia wyznaczonego celu.

Mapa myśli – sprawdzona technika szybkiej i skutecznej nauki

Stosując odpowiednią technikę uczenia się, często w pełni efektywna nauka nie wymaga inwestowania dużych ilości sił oraz czasu. Jedną ze sprawdzonych metod szybkiej nauki jest mapa myśli, czyli skuteczna nauka dzięki robieniu odpowiednich notatek.
Tworzenie map myśli oraz notowanie nielinearne pozwala na zręczne sporządzanie notatek, które to pozwalają na skuteczniejsze łączenie ze sobą faktów, wydarzeń oraz poszczególnych informacji. Jest to sprawdzony od lat sposób na usprawnienie pracy naszego umysłu. Otóż odpowiednio skonstruowane mapy myśli znacznie zwiększają ilość połączeń neuronowych w mózgu i dzięki temu pozwalają na błyskawiczne odświeżenie poszczególnych informacji poprzez odwołanie się do poszczególnych, znanych schematów.
Tajemnica skuteczności tych map tkwi w skupieniu się na słowach kluczowych, od których to rozchodzą się rozgałęzienia z poszczególnymi skojarzeniami. Działanie to pozwala na pełne wykorzystanie pamięci. Przy prawidłowym zastosowaniu tej metody oszczędność naszego czasu oraz wysiłku jest nieoceniona.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie z negocjacji.System powtórek i koncentracja – czyli skuteczna nauka oraz trwałe rezultaty

Niezależnie od ilości stosowanych technik pomagających w lepszym zapamiętaniu poszczególnych informacji, każda umiejętność wymaga utrwalenia. Jeśli chcemy, aby zdobyta przez nas wiedza na trwałe została w naszej głowie należy ją kilkakrotnie powtórzyć. W pełni skuteczną metodą na regularne oraz częste powtórki jest przekazywanie danej wiedzy swoim współpracownikom czy też znajomym.
We współczesnych czasach mózg każdego człowieka jest przeładowany różnorodnymi bodźcami, dlatego też nieużywane umiejętności zostają z czasem zastąpione nowymi, często praktykowanymi. Zatem jeżeli zależy nam na trwałym opanowaniu pewnych umiejętności, powinniśmy systematycznie je powtarzać. System powtórek nie zajmuje dużo czasu, a pozwala na zapamiętanie umiejętności na długi czas.

Podczas przyswajania nowych informacji niezwykle istotna jest odpowiednia koncentracja. Warto wiedzieć o tym, że skupiania uwagi na przedmiocie nauki można się wyuczyć i wbrew pozorom nie sprowadza się to tylko i wyłącznie do wyłączenia telefonu czy odseparowania się od innych rozpraszających nas bodźców zewnętrznych. Podobnie jak w przypadku innych umiejętności koncentracja również wymaga stosowania regularnych ćwiczeń.

Wpływ środowiska pracy na szybkie i efektywne uczenie się

Oprócz sposobu w jaki przyswajamy wiedzę na efektywność nauki ogromny wpływ ma również miejsce nauki. Warto pamiętać o tym, aby przez jej rozpoczęciem:

  • uporządkować pokój, gdyż porozrzucane przedmioty są ogromnymi rozpraszaczami, które znacznie obniżają poziom koncentracji
  • przewietrzyć pokój, gdyż świeże powietrze jest świetnym przyjaciel mózgu każdego człowieka
  • zapewnić odpowiednie oświetlenie, bowiem złe światło męczy wzrok, co znacznie zmniejsza poziom skupienia w czasie nauki

Niezwykle ważna jest także motywacja oraz nastawienie się do nauki. Zatem, aby zwiększyć swoją motywację warto odpowiedzieć sobie na pytania: dlaczego chce się tego nauczyć? oraz czy posiadam wszystko czego potrzebuje, żeby przyswoić wiedzę?

Odpowiednia motywacja oraz koncentracja są niezwykle ważnymi czynnikami, które trzeba nauczyć się regulować, jeśli chcemy w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny.
Posiadając odpowiednią wiedzę na temat czynników sprzyjających czy też niesprzyjających efektywnej nauce, każdy może odnieść w pełni satysfakcjonujące efekty podczas przyswajania nowej wiedzy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.