Najpopularniejsze taktyki negocjacyjne w biznesie

Wiele osób podchodzi do negocjacji w bardzo negatywny sposób: choć wykorzystujemy je każdego dnia w osobistym życiu, wielu z nas techniki negocjacyjne odbiera jako tajemną wiedzę, do której tylko niewielka garstka osób ma dostęp.

zdjęcie - (the_title())

   

  Wiele osób podchodzi do negocjacji w bardzo negatywny sposób: choć wykorzystujemy je każdego dnia w osobistym życiu, wielu z nas techniki negocjacyjne odbiera jako tajemną wiedzę, do której tylko niewielka garstka osób ma dostęp. Nic bardziej mylnego - w rzeczywistości negocjacje towarzyszą nam od dziecka, w szkole, później pracy i w życiu rodzinnym intuicyjnie korzystamy z jednej lub kilku technik, które zostały opisane i scharakteryzowane w wielu opracowaniach naukowych.

  Techniki otwarcia negocjacji - jak zacząć by wygrać?

  Większość z nas nieświadomie wybiera jeden ze schematów działania, które w zależności od sytuacji i strony przeciwnej mogą być bardziej lub mniej skuteczne. Najbardziej popularna jest strategia zawyżania lub zaniżania oferty: rodzic, który chce wyegzekwować od swojej pociechy posprzątanie pokoju zawyży wymagania, zaś dziecko zacznie od najniższych. W sytuacjach biznesowych działa to na podobnej zasadzie: zwykle sprzedawca zaczyna od najwyższych oferowanych kwot, klient zaś od najniższych, co pozwala na "spotkanie się w połowie drogi" i znalezienie cen, które będą odpowiadać obu stronom. Technika ta to po prostu kompromis wypracowany poprzez negocjatorów, który dodatkowo pozwala na uczucie niepełnego zwycięstwa.

  Ustępstwa w negocjacjach

  W każdych negocjacjach dochodzimy - prędzej lub później - do momentu, w którym musi dojść do ustępstw. Techniki negocjacji w biznesie dotyczącej zawierania kompromisów polegają na tym, by z jednej strony zostawić sobie pole do manewru, z drugiej zaś nie wykorzystać wszystkich możliwości. Warto więc podzielić swoją ofertę na wiele mniejszych części, z których każda kolejna będzie bezpośrednio wynikać z poprzedniej. Dobry negocjator powinien również przekazywać drugiej stronie chęć wypracowania satysfakcjonującego kompromisu i wzajemności w postaci dodatkowych benefitów. W końcu rezygnacja z korzyści powinna być obustronna tak, by negocjacje mogły nieść za sobą profity dla obu negocjatorów.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jeśli chcesz ulepszyć swoje zdolności negocjacyjne, przejąć kontrolę nad rozmową oraz czuć się pewnie podczas prowadzenia negocjacji handlowych,  zapraszamy do udziału w szkoleniach z negocjacji, finalizacji sprzedaży, szkoleniach handlowych.

  Technik negocjacji jest mnóstwo: większość z nich opiera się na prostych, ludzkich odruchach, które uwarunkowane są przez codzienne doświadczenia i życiową mądrość. Choć z pewnością warto wypróbować inne strategie, które pozwolą nam na poszerzenie horyzontów, może się okazać, że nasz charakter, zdolności komunikacyjne i umiejętności negocjatorskie w zupełności wystarczają do korzystania z jednej lub dwóch taktyk.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.