Najważniejsze umiejętności menedżera

Skuteczny menedżer, który odnosi sukcesy na polu zawodowym, powinien posiadać wiele praktycznych umiejętności, jakie pozwalają mu skutecznie wykonywać swoje obowiązki. Najpopularniejszy podział obowiązków menedżerskich odnosi się do trzech głównych grup kompetencji: technicznych, społecznych i koncepcyjnych.

Gamma - Najważniejsze umiejętności menedżera


Najważniejsze umiejętności menedżera

Skuteczny menedżer, który odnosi sukcesy na polu zawodowym, powinien posiadać wiele praktycznych umiejętności, jakie pozwalają mu skutecznie wykonywać swoje obowiązki.

Najpopularniejszy podział obowiązków menedżerskich odnosi się do trzech głównych grup kompetencji: technicznych, społecznych i koncepcyjnych.

Umiejętności techniczne

Są to wszelkie umiejętności dotyczące samej formy działania. Zaliczyć do tych umiejętności możemy więc zdolność do posługiwania się metodami i technikami, jakie charakteryzują pracowników wykonawczych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze najnowsze szkolenia sprzedażowe online:

Umiejętności techniczne to także wiedza branżowa, często specjalistyczna. Kompetencje o charakterze technicznym są niezbędne na wszystkich poziomach aktywności menedżerskiej, także dla najniższych szczebli kierownictwa (np. kierownik zmiany).

Umiejętności społeczne

Umiejętności o charakterze społecznym to wszelkie zdolności komunikacyjne, możliwość porozumienia się z innymi oraz prowadzenia wspólnych działań z nimi.

Są to więc m. in:

  • zdolności komunikacyjne,
  • umiejętność motywacji pracowników,
  • zdolność rozwiązywania konfliktów (zdolności mediatorskie),
  • umiejętność współpracy z innymi.

Umiejętności społeczne wymagane są na stanowiskach średniego szczebla. Są to menedżerowie, którzy intensywnie pracują z zespołem na wspólny sukces oraz mają szerokie kompetencje z zakresu zarządzania i kierowania ludźmi.

Jeśli chodzi o szkolenia menedżerskie Katowice to właśnie z tego typu umiejętności znajdziemy najwięcej praktycznych kursów.

Umiejętności koncepcyjne

Jest to najwyższy poziom umiejętności menedżerskich, które charakteryzują przede wszystkim naczelne kierownictwo.

Określa się je jako ogół umiejętności, predyspozycji i zdolności, dzięki którym menedżer może koordynować wszystkie procesy, jakie zachodzą w przedsiębiorstwie.

Jest to więc m. in zdolność do opracowywania strategii, umiejętności myślenia perspektywicznego i logicznego, możliwość ustalania i hierarchizowania zadań czy zdolność podejmowania właściwych decyzji.

Na umiejętności koncepcyjne w dużej mierze przekłada się także doświadczenie, które pozwala na zdobycie tego typu kompetencji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.