Okno Johari

We współpracy pomiędzy pracownikami jednej organizacji, ważne jest odpowiednie porozumiewanie się, skuteczna i efektywna komunikacja oraz odpowiednie zarządzanie relacjami. W przypadku zarządzania relacjami, największy wpływ na sukces ma kierownik, lider grupy czy też menedżer, którzy odpowiedzialni są za właściwe pokierowanie relacjami pomiędzy pracownikami. Następnie, właściwa komunikacja jest już w rękach zespołu, choć i tutaj kierownik, lider czy menedżer powinni nieustannie obserwować relacje pomiędzy zatrudnionymi i w razie konieczności interweniować, by nie dopuścić do konfliktów czy kłótni między pracownikami.

zdjęcie - (the_title())
 
We współpracy pomiędzy pracownikami jednej organizacji, ważne jest odpowiednie porozumiewanie się, skuteczna i efektywna komunikacja oraz odpowiednie zarządzanie relacjami. W przypadku zarządzania relacjami, największy wpływ na sukces ma kierownik, lider grupy czy też menedżer, którzy odpowiedzialni są za właściwe pokierowanie relacjami pomiędzy pracownikami.

Następnie, właściwa komunikacja jest już w rękach zespołu, choć i tutaj kierownik, lider czy menedżer powinni nieustannie obserwować relacje pomiędzy zatrudnionymi i w razie konieczności interweniować, by nie dopuścić do konfliktów czy kłótni między pracownikami.
 
Podczas szkoleń z coachingu i zarządzania relacjami pomiędzy pracownikami, kierownik może dowiedzieć się także, jakie są najskuteczniejsze i najbardziej efektywne sposoby i techniki kierowania relacjami miedzy pracownikami, czy też rozwiązywania konfliktów. Jedną z takich metod jest okno Johari, które opracowane zostało już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Czy przywództwa można się nauczyć? Jak unikać błędów oceniania pracownika? Jak budować zaangażowanie w zespole? Jak zarządzać pokoleniami? Zobacz nasze szkolenia z tego obszaru: szkolenia menadżerskie, szkolenia z zarządzania, szkolenie zarządzanie projektami, szkolenia po angielskuGamma – firma szkoleniowa roku.

Podczas obserwowania relacji i ich dynamiki, jakie zachodzą w grupie, naukowcom udało się stworzyć właśnie to narzędzie, które pozwala na usprawnianie procesu komunikowania się, a także zarządzania relacjami w przypadku konfliktu.
 
Okno Johari odnosi się przede wszystkim do samoświadomości człowieka, znajomości siebie, a także tego, czego o sobie nie wie. Ponadto, osoby wokół nas również mają świadomość pewnych naszych cech, o których często sami nie wiemy. Na tej podstawie, okno Johari dzieli się na cztery obszary.
 
Pierwszym jest obszar otwarty, który dotyczy cech osobowości znanych nam i innym. W obszarze zamkniętym znajdują się cechy znane nam, ale nieznane innym. Obszar ślepy to cechy, które dostrzegają w nas inni, ale my ich nie dostrzegamy. Natomiast w obszarze nieznanym znajdują się cechy osobowości, których nie znamy ani my, ani też inni.

Okno Johari wykorzystywane jest najczęściej do tego, by poznać samoocenę pracownika, jego motywację, umiejętność przyjmowania krytyki, jak również relacje pomiędzy pracownikiem i innymi osobami w przedsiębiorstwie i w całej grupie.

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.