PMI – dlaczego jest tak ważne dla managera?

Wskaźnik moralności płatniczej, czyli PMI ((ang. Payment Morality Index) pokazuje nam, jakie są skłonności branży wobec terminowego regulowania zobowiązań. Analiza ta wystawiana jest na podstawie przeszłych i bieżących zachowań płatniczych kontrahentów. PMI umożliwia przedsiębiorcom przewidzieć gospodarcze zdarzenie i podjć odpowiednią decyzje wobec klientów – nic więc dziwnego, że wskaźnik ten jest tak ważny dla managera.

   
  Wskaźnik moralności płatniczej, czyli PMI ((ang. Payment Morality Index) pokazuje nam, jakie są skłonności branży wobec terminowego regulowania zobowiązań. Analiza ta wystawiana jest na podstawie przeszłych i bieżących zachowań płatniczych kontrahentów. PMI umożliwia przedsiębiorcom przewidzieć gospodarcze zdarzenie i podjć odpowiednią decyzje wobec klientów - nic więc dziwnego, że wskaźnik ten jest tak ważny dla managera.

  Opóźnienia w płatnościach

  W bieżącym funkcjonowaniu zarówno małych jak i średnich firm wszelkie opóźnienia w płatnościach stanowią wielką barierę w rozwoju. Wskaźnik moralności płatniczej pokaże, jakim ryzykiem obarczona jest dana branża. Jak prawidłowo go interpretować i obliczać?

  Pod uwagę bierze się przede wszystkim wysokość należności jak i czas opóźnienia w spłacie. Czasami również skalę działalności przedsiębiorstwa czy zdarzenia prawne, które dotyczą danego kontrahenta. Średni PMI jest oceną moralności płatniczej wszystkich klientów z całej branży. Obliczaniem PMI zajmują się różne instytucje finansowe. Często pojawia się on w raportach gospodarczych przy innych, równie ważnych danych takich jak ocena ryzyka współpracy.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Wybierz nasze szkolenia.

  Dowiesz się m.in. jak budować zespół, jak wzmocnić motywację w sobie i organizacji, jak utrzymać najlepszych pracowników w firmie, jak skutecznie zarządzać projektami wg PMI.

  Interpretacja PMI

  Wskaźnik przyjmuje wartości od 0 do 100. Wynik powyżej 50 oznacza dobrą sytuację gospodarcza, zaś poniżej - coraz większe ryzyko utraty płatności finansowej. Na wartość wskaźnika powinni zwracać uwagę szczególnie przedsiębiorcy, którzy sprzedają towar na odroczony termin. Dzięki PMI mogą oni podjąć odpowiednią decyzję, która uchroni ich przed problemami. Ich kondycja finansowa nie zostanie w żaden sposób zachwiana.

  Innym, istotnym elementem, równie ważnym co wskaźnik PMI jest weryfikacja kontrahentów tuż przed rozpoczęciem współpracy, monitoring faktur czy sprawdzanie klientów nawet w trakcie trwania współpracy. Wszystko to pozwoli ograniczyć ryzyko do minimum, a firma nie będzie musiała martwić się opóźnieniami w płatnościach.

  PMI to idealne rozwiązanie na zachowanie dobrej płynności finansowej - nic więc dziwnego, że na jego obliczanie decyduje się coraz większa liczba menagerów.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.