Podstawowe role menedżera

Kim jest dla nas menedżer? Na pewno osobą dość ważną w firmie – nie jest to szef, ale na pewno nie jest to także szeregowy pracownik. Warto wiedzieć, kim dokładnie jest menedżer, jak wyglądają role menedżera. 

zdjęcie - Podstawowe role menedżera

 

Kim jest dla nas menedżer? Na pewno osobą dość ważną w firmie - nie jest to szef, ale na pewno nie jest to także szeregowy pracownik. Warto wiedzieć, kim dokładnie jest menedżer, jak wyglądają role menedżera. Po co? Otóż przede wszystkim sami kiedyś możemy takim menedżerem zostać. Ponadto wiedząc, jak wygląda idealny menedżer, będziemy też z większą uwagą dobierać firmy, w których pracujemy.

Zacznijmy zatem od pewnych interpersonalnych ról menedżera. Otóż jest on na pewno łącznikiem pomiędzy pracownikami, a ważniejszymi osobami w firmie. Można nawet powiedzieć, że taki menedżer stoi poniekąd na straży pracowników - ich praw, organizacji pracy itd. To jednak nie jedyna jego funkcja. dla pracowników menedżer jest także na swój sposób mentorem i doradcą. W końcu powinien on posiadać naprawdę większą wiedzę z danej dziedziny i służyć nie tylko nią, ale dobrym słowem, uściskiem ręki w trudnej sytuacji. Oczywiście jest on także osobą motywującą pracowników do działania i rozwoju.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

Przejdźmy teraz do pewnych funkcji reprezentacyjnych. Otóż manager to osoba, która znajdując się pomiędzy zarządem firmy a pracownikami, reprezentuje najczęściej tych drugich. Co za tym idzie - odpowiada za ich pracę. Warto zatem zwrócić uwagę na fakt, ze każdy menedżer musi mieć łatwość kontaktu z ludźmi - wypracowaną bądź naturalną. Ponadto musi umieć rozpoznać, kiedy postawić na swoim a kiedy odpuścić oraz jak przekonać różne osoby do wykonania danego zadania.

Role menedżera obejmują także konieczność podejmowania pewnych decyzji. Czasem są to decyzje dość łatwe, wymagające raczej czasu, niż zaangażowania nie sumienia. Do takich należy na pewno przydzielenie zadań czy rozwiązywanie niektórych drobnych konfliktów. Czasem jednak trzeb podjąć ważniejsze decyzje. Pamiętajmy także o tym, że to rolą menedżera jest inicjowanie pewnych zmian w zespole - to on ma za zadanie tak dobrać ludzi i znaleźć rozwiązania, aby praca przebiegała sprawnie.

Jak zatem widać, każdy menedżer ma wiele ról - warto to wziąć pod uwagę!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.