Frazy: szkolenia z motywowania pracowników
Efektywność jest jednym z wyznaczników dobrego zarządzania firmą. Jak do niej dążyć? Najlepszym rozwiązaniem będzie wsłuchanie się we własnych pracowników, poznanie ich charakteru i dzięki temu dobór najbardziej odpowiednich środków motywujących.
Dla rozpoznawania i właściwego nastawienia pracownika do wykonywania powierzonych obowiązków nieocenione będą szkolenia z motywowania pracowników. Pomogą one zrozumieć i regulować zachowania podwładnych w sposób, który przyczyni się do osiągnięcia celów wyznaczonych przez firmę.
I tak można wydzielić aż 6 typów osobowości, a wśród nich znajduje się między innymi typ realistyczny.
Pracownik taki bardziej od kontaktów z innymi ludźmi, uwielbia działać i rozwiązywać problemy. Dzięki takim cechom jak: rzeczowość i praktyczność oraz zdolności manualne, w jakikolwiek sposób powiązane z aktywnością fizyczną, potrafi zmotywować się poprzez wykonywanie zadań nastawionych na konkretne cele, na zwiększenie jego efektywności zadziałają nagrody, korzyści materialne czy awans. Innym wyróżniającym się typem osobowości są tzw. badacze.
Warto wiedzieć, że nie są osobami, które mogłyby przewodzić innymi. Zdecydowanie bardziej spodoba im się współpraca oparta o częste szkolenia, oferty kursów, z których będą mogli skorzystać oraz możliwość pracy z kompetentnym zespołem ludzi. Dzięki temu ich dokładność, wiedza i inteligencja będzie mogła być wykorzystywana w pełni. W opozycji do pracownika – badacza stoi pracownik – dusza artystyczna.
Cecha, którą wykazuje w pierwszej kolejności to kreatywność, dlatego najgorszym rozwiązaniem byłoby skierowanie go na stanowisko wiążące się z jakąkolwiek rutyną czy rygorem. Ten typ pracownika szybko wypali się w takich warunkach, dlatego dobrze jest dostarczać mu nowych bodźców, które wzmogą jego twórczą działalność i pomysłowość.
Szkolenia z motywowania pracowników podpowiedzą, jak radzić sobie ze wszystkimi typami pracowników – pokażą kierunek rozwoju kompetencji, wiedzy i zdolności pracowniczych. Odkryją możliwości, jakie drzemią w każdym pracowniku – przyczynią się do zrozumienia zachowania podwładnych oraz dadzą możliwość kierowania nim poprze różne bodźce: zarówno zewnętrzne jak podwyżka jak i wewnętrzne np. oferowanie szkoleń.
Powiedzą m. in., jak zmotywować pracownika o typie osobowości społecznej. Wiemy, że jego żywiołem jest kontakt z ludźmi, możliwość oferowania wsparcia i pomocy, stawianie się w roli mentora. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Chociażby zorganizować spotkanie integracyjne. Taki pracownik chętnie podejmie się każdego problemu dotyczącego firmy, jeśli tylko będzie miał poczucie, że przełożony liczy na rady. Wśród pracowników wyróżnia się również typ przedsiębiorczy, dla którego ważne są korzyści osobiste, prestiż i władza.
Najlepiej czuje się na stanowiskach wymagających zarządzania ludźmi i takie należałoby mu zapewnić, bo choć zwykle unika skomplikowanych sytuacji i problemów, posiada zdolności menadżerskie, krasomówcze, a przede wszystkim umiejętność podejmowania decyzji. Polubi także propozycję uczestniczenia w nowych kursach czy szkoleniach.
Ostatnim ze znanych typów pracowników jest typ konwencjonalny. Pracownik taki jest uporządkowany i rzetelny w pracach wymagających klasyfikowania i aktualizowania danych. Wynika to faktu, że ceni on poczucie bezpieczeństwa, które zapewnia mu jasny, poukładany plan działania. Zwiększenie wydajności takiego pracownika może opierać o nagradzanie go pochwałami, ale również komunikowanie błędów.
Szkolenie z motywowania pracowników odpowie na pytanie, dlaczego tak ważne jest poznanie pracowników firmy? Swoim zachowaniem zwykle akcentują pewne cechy własnej osobowości, a ich rozpoznanie przez pracodawcę i odpowiednia reakcja może przyczynić się do zwiększenia wydajności pracowniczej, a w efekcie budowy zgranego zespołu, który przyniesie firmie duże korzyści.